Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.
Totalt bruksareal: 369,0 m²
I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 18,0 m²
BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid. BRA-b: Innglasset balkong. GUA: Gulvareal. ALH: Areal med lav himlingshøyde.
Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.
Herskapelig enebolig tegnet av arkitekt Christian Fredrik Arbo (1876-1951). Arbo har tegnet en rekke kjente bygg i Drammensområdet oig drev også med design av møbler og bruksgjenstander, samt et betydelig virke innen bevaringsarbeid.
Tidligere arbeider var innredningen av Marienlyst gård til museum (1911), Vestbanegården i Konnerudgaten 6 (1912-13) og Sanitetsforeningens tuberkulosehjem (1912-14). Overlegeboligen ved Drammen sykehus i Bergstien 24 ble oppført etter Arbos tegninger i 1914-15. Den gedigne villaen Borgen på Toppenhaug (1916) er et av Arbos fremste arbeider, og er utført i kraftig nordisk nybarokk og er bygget i tegl. Villaen i Bergstien 47 (1918-19) ble bygget i tre, men har et beslektet stiluttrykk med Borgen.
Arbo utformet den nyklassisistiske Drammens Frimurerlosje (Gamle kirkeplass 5) i årene 1923-25, men denne ble først oppført i 1928-29. I samme periode sto Arbo også for utformingen av den monumentale, nyklassisistiske hovedbygningen ved Drammens museum (1924-30).
Boligen har en helt unik beliggenhet i Bragernesåsen - bak Bragernes kirke. Her er det kun minutters gangavstand til Bragernes Torg, samtidig som det er direkte tilknytning til den flotte Drammensmarka med et enormt utvalg av turstier og lysløyper. Her finner man flotte turmål som Åspaviljongen, Spiralen, Kloptjern, Stronghytta, Landfalltjern og Tverken.
Tre kvartal nedenfor finner man Torget Vest med matbutikker, apotek, frisør, vinmonopol, diverse klesbutikker og restauranter/kafeer.
Eiendommen er svært usjenert og har en utrolig flott utsikt. Her ser man tett på byen, ut til fjorden samt både mot Svelvik og Eikerbygdene.
Det er ca. 10 minutters gange til jernbanestasjonen med hyppige avganger både mot Oslo og Kongsberg, samt at Flytoget har avganger herifra tre ganger i timen.
Eiendommen sogner til Børresen ungdomsskole og Bragernes barneskole. Det er flere barnehager i området. Også gangavstand til videregående skole samt høyskolesenter.
Det er også kort vei til flotte turområder i Elveparken, med fine sykkelstier blant annet frem til nye Drammen sykehus.
Boligen er over fire plan og inneholder:
1.etg.: Vindfang, hall med garderobe og stor grue, separat wc m/servant, storstue m/peis og plassbygde hyller og skap, midtstue m/kakkelovn og utgang til terrasse og hage, spisestue, anretning med plassbygde over- og underskap, kjøkken (2012) med plassbygget innredning fra JH Interiør, integrerte hvitevarer fra Miele og Gaggenau, ekstra bred (120 cm) italiensk gasskomfyr (ILVE Majestic) med seks gassbluss, keramisk topp og to stekeovner, stor spiseplass og egen kjøkkeninngang.
2.etg.: Stor tv-stue, 4 soverom hvorav flere med innebygget garderobeløsninger fra JH Interiør, et bad med dusj, badekar og to servanter, et bad med dusj, servant og opplegg for vaskemaskin/tørketrommel, separat wc.
Loft: Stort loft med god takhøyde.
Kjeller: Fyrrom, vaskerom, diverse lagringsrom. Deler av kjeller er krypkjeller.
I tillegg er det en stor dobbeltgarasje med automatisk portåpner. Det er installert elbillader i garasjen.
Boligen er gjennomgående godt vedlikeholdt gjennom de senere år. Det er lagt vekt på å opprettholde den opprinnelige stilen på boligen, i tråd med arkitektens utførelse.
Tak: Taket ble renovert i 1999 med ny takpapp, lekter og glassert takstein.
Grunnvarme: Det ble etablert jordvarmeanlegg i 2018.
Garasje: Dobbeltgarasje med leddport i aluminium med automatisk portåpner oppført i 2000. Det er installert elbillader. Her er det også plass til verkstedsbenk. Det er en stor, overbygget grillterrasse i bakkant av garasjen mot hagen.
Vinduer: Alle vinduer (med unntak av ett) er i hovedsak skiftet i 2002. Det samme med terrassedør og dør til kjøkkeninngang.
Kjøkken: Plassbygget innredning fra JH Interiør med integrerte hvitevarer fra Miele og Gaggenau. Stor (120 cm) gasskomfyr fra italienske ILVE Majestic med seks gassbluss, keramisk topp og to stekeovner.
Privat adkomst fram til offentlig vei. Boligen ligger godt synlig bak Bragernes kirke.
Stor, nyere dobbeltgarasje (2000) ved siden av boligen med elbillader. I tillegg er det gode muligheter for parkering på gårdsplass. Nede ved oppkjørselen er det bruksrett til en parkeringsplass i dobbeltgarasje samt biloppstillingsplass utenfor denne.
Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:
Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.
TG3:
Innvendig: Etasjeskille/gulv mot grunn. Målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Kontrollerte rom: -Det ble målt totalt 41 mm høydeforskjell i hall ( høyere på midten, faller ut mot yttervegg) -Det ble målt totalt 28 mm høydeforskjell i stue -Det ble målt totalt 33 mm høydeforskjell stue 2.etasje. -Det ble målt totalt 25 mm høydeforskjell på hovedsoverom Det presiseres at de målte høydeforskjellene er basert på stikkprøver, og at større høydeforskjeller kan forekomme i andre deler av boligen, særlig i områder som er møblert, ettersom møbler kan skjule ujevnheter i gulvet. Kostnadsestimat: 100 000 - 200 000
TG2: Utvendig: Nedløp og beslag. Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur. Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det mangler snøfangere på tak mot syd Beslag på tak/vegg har en estimert teknisk levetid på 25 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller.
Utvendig: Veggkonstruksjon. Det er ingen eller liten lufting i nedre kant av kledning mot grunnmur. Forholdet vurderes å ha begrenset betydning i dagens konstruksjon, da yttervegger er opplyst å være uisolerte. Ved eventuell etterisolering eller endring av veggoppbygning anbefales det etablering av et luftesjikt. Eier opplyser å ha undersøkt forholdet nærmere med Byggmester som sier dette er byggemåten fra 1918.
Utvendig: Takkonstruksjon/Loft. Det er avvik: Tilstandsgrad er satt på bakgrunn av bygningsdelens alder. Takkonstruksjonen / loftsrom er innvendig luftet. Normalt på byggetidspunktet. Det er observert eldre fuktmerker på undertak uten forhøyede fuktverdier ved måling. Spiker stikker stedvis ut gjennom undertak etter senere utskifting av taktekking.
Utvendig: Vinduer. Det er avvik: Sprekk i glass på ene soverom 2.etasje.
Utvendig: Dører. Det er avvik: Hovedytterdør er av eldre dato og er ikke skiftet, da eier har ønsket å bevare bygningens opprinnelige karakter. Det er registrert at døren har noe slitasje og redusert tetthet i forhold til moderne dører. Tilstandsgrad er satt på bakgrunn av bygningsdelens alder, forventet levetid og registrert redusert tetthet, med tilhørende redusert energieffektivitet.
Innvendig: Overflater. Det er avvik: Det er registrert slitasje på gulv ved radiator i hovedsoverom, med begynnende løshet i enkelte gulvstaver. Forholdet kan ha sammenheng med lokal påvirkning fra varme.
Innvendig: Pipe og ildsted. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Pipen er fra byggeår, og det må påregnes behov for vedlikehold og eventuelle tiltak over tid som følge av alder og normal slitasje.
Innvendig: Rom Under Terreng. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Registrert og opplyst om noe fuktutslag / saltutslag på mur kjellerrom mot enden mot adkomst vei.
Innvendig: Krypkjeller. Det er ikke adkomst til deler av krypkjelleren. Krypkjeller er kun vurdert i tilgjengelige deler. Krypkjeller regnes for å være en risikokonstruksjon som er utsatt for fukt- og råteskader i bunnsvill, trebjelkelaget og andre tilstøtende konstruksjoner, på grunn av fuktighet fra grunnen og kondensering ved temperaturforskjeller. Selv om det ikke er avdekket tegn på skader, betyr ikke dette nødvendigvis at det ikke foreligger skader i eller i forbindelse med krypkjelleren. Det er manglende fuktsperre på bakken. Plastfolien/fuktsperre legges ut for å hindre avdunsting fra grunnen. God og riktig ventilasjon i krypkjeller er viktig for å opprettholde god luftkvalitet og forhindre fuktproblemer.
Tekniske installasjoner: Vannledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger. Det er fordelerskap/rørskap i 2. etasje. Det er registrert drensåpning i skapet, ukjent hvor det ledes. Krav til lekkasjevann skal synliggjøres og ledes til sluk iht dagens krav / anbefaling. Kobberrør har en estimert teknisk levetid på 50 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller.
Tekniske installasjoner: Avløpsrør. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Avløpsrør av plast har en estimert teknisk levetid på 50 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller. Avløpsrør av soil/støpejern har en estimert teknisk levetid på 50 år med ref. til Byggforsk / levetidstabeller.
Tekniske installasjoner: Ventilasjon. Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen. Bygget er oppført i en periode hvor det normalt ikke ble etablert egne tilluftsventiler. Luftutvekslingen skjer hovedsakelig ved naturlige utettheter og lufting.
Tekniske installasjoner: Varmtvannstank. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år
Tomteforhold: Fuktsikring og drenering. Det er avvik: Eldre konstruksjoner uten dokumentert drenering må på generelt grunnlag påregnes å kunne ha begrenset fuktsikring sammenlignet med nyere løsninger.
Tomteforhold: Grunnmur og fundamenter. Det er avvik: Med henvisning til byggeår og byggemåte er bygget ikke oppført med fuktsikring og isolasjon mot grunnen etter dagens standard. Dette medfører økt risiko for fuktpåvirkning i konstruksjoner under terreng, særlig ved høy grunnfukt eller mangelfull drenering. Kapillært fuktoppsug fra byggegrunn er påregnelig der det ikke er etablert fuktsperre. Fuktoppsug er derfor naturlig i eldre kjellerrom.
Tomteforhold: Terrengforhold. Det er påvist dårlig fall eller flatt terreng inn mot grunnmur og dermed muligheter for større vannansamlinger. Tomten er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert.
Våtrom: 2.Etasje: Bad: Overflater vegger og himling. Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet.
Våtrom 2.Etasje: Bad: Overflater Gulv. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er registrert høydeforskjell på ca. 10 mm fra topp slukrist til gulv ved dørterskel. Krav til høydeforskjell er minimum 25 mm. Membranoppbrett ved dørterskel kan ikke konstateres ved visuell kontroll. Det er registrert varierende fallforhold på gulvet utenfor dusjsonen. Det er stedvis svanker og tilnærmet flatt gulv. Det er registrert løse flisfuger rundt sluk.
Våtrom 2.Etasje Bad: Sluk, membran og tettesjikt. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på slukløsningen. Det er avvik: Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelse eller benyttede produktsystemer for tettesjiktet. Utførelse og tilslutning mellom membran og sluk kan ikke verifiseres fullt ut ved visuell kontroll.
Våtrom 2.Etasje Bad: Ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Våtrom 2.Etasje Bad 2: Overflater Gulv. Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist at noen fliser har bom (hulrom under). Det er registrert høydeforskjell på ca. 12 mm fra topp slukrist til gulv ved dørterskel. Anbefalt høydeforskjell er minimum 25 mm. Det er registrert bom/hullyd i enkelte fliser. Det er registrert mangelfullt fall i dusjsonen. Gulvet har stedvis svanker og tilnærmet flate partier.
Våtrom 2.Etasje Bad 2: Sluk, membran og tettesjikt. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen. Det er avvik: Det foreligger ikke dokumentasjon på utførelse eller benyttede produktsystemer for tettesjiktet. Utførelse og tilslutning mellom membran og sluk kan ikke verifiseres fullt ut ved visuell kontroll.
Våtrom 2.Etasje Bad 2: Ventilasjon. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Spesialrom 2.Etasje Badstue: Overflater og konstruksjon. Det er avvik: Det er opplyst varmekabler i gulv er defekte.
Spesialrom 2.Etasje Toalettrom: Overflater og konstruksjon. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.Det er registrert slitasje på gulv ved radiator i hovedsoverom, med begynnende løshet i enkelte gulvstaver. Forholdet kan ha sammenheng med lokal påvirkning fra varme.
Innvendig: Innvendige trapper. Det er avvik: Kjellertrapp og sekundærtrapp (tidligere tjenestetrapp): Trappene er bratte etter dagens standard.
Innvendig: Innvendige dører. Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører.
Innvendig: Vaskekjeller. Rommet er vurdert som eldre vaskekjeller og ikke som et våtrom med krav til tettesjikt og fall etter dagens forskriftsnivå.
Oppført i tre med valmet tak som er tekket med glassert takstein.
Denne tomten er eiet.
2024,00 kvm.
Tomten er meget pent opparbeidet og beplantet med blomster, prydbusker og frukttrær. I forkant av boligen er det en flott steinmur som på sommerstid er dekket av villvin.
Det er god plass til flere oppholdssoner på tomten, og den egner seg godt til store selskap og andre aktiviteter.
Ferdigattest og/eller midlertidig brukstillatelse foreligger ikke for boligen, men denne er byggemeldt.
Det foreligger ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse iflg. kommunen. I henhold til plan- og bygningsloven § 21-10 (5) utstedes det ikke lengre ferdigattest for tiltak det er søkt om før 1/1-98. Dette innebærer at byggverkene lovlig kan brukes og omsettes uten at det foreligger ferdigattest. Det betyr imidlertid ikke at ulovlige bygde tiltak blir lovlige.
Garasje er byggemeldt i 2000.
Boligen er oppvarmet med radiatorer med jordvarmeanlegg fra 2018. I tillegg er det stor grue i hall, peis i storstue og en flott kakkelovn som gir meget god oppvarming i midtstuen.
I tillegg til vannbåren varme er det elektriske varmekabler i begge baderomsgulv, gang i 2.etg. og i stort kjellerrom. Det er også elektriske panelovner på 1 soverom, vaskerom og i vindfang.
På begge terrassene er det elektrisk infravarme.
Energikarakter: D -
Prisantydning kr 27 000 000,-
I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:
675 000,00,- (Dokumentavgift)
545,00,- (Tingl.gebyr BRL-skjøte)
545,00,- (Tingl.gebyr pantedokument BRL)
19 900,00,- (Boligkjøperpakken Gjensidige)
_______________________________________________________
27 695 990,- Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld
_______________________________________________________
Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.
Kr. 18 500,- for 2025.
Se vedlagte rapport fra Drammen Brannvesen.
Primær formuesverdi kr. 2 149 467,00.
Sekundær formuesverdi kr. 8 597 866,00.
Gjeldende for ligningsåret 2025.
Oppgitt formuesverdi er basert på siste tilgjengelige fastsatte formuesverdi fra Skatteetaten. Årstall angir hvilket ligningsår verdien er knyttet til, og endelig formuesverdi kan avvike. Formuesverdien avhenger blant annet av om boligen benyttes som primær- eller sekundærbolig. Primærbolig verdsettes normalt til en lavere andel av beregnet markedsverdi (om lag 25 %). For primærbolig kan verdsettelsen variere avhengig av boligens verdi og gjeldende regelverk. Sekundærbolig verdsettes til en høyere andel (inntil 100 %). Det er vedtatt endringer i beregningsmodellen for formuesverdi fra skatteåret 2026, og endelig formuesverdi kan bli høyere enn oppgitt.
Eiendommen er forsikret i If Skadeforsikring NUF med polisenr. 8845883.
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i eiendommen som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr.
1919/900351-1/90 15.09.1919 BESTEMMELSE OM BEBYGGELSE Med flere bestemmelser
1956/431-1/90 21.02.1956 ERKLÆRING/AVTALE Rett for Drammen Kommune til å opparbeide forbindelsesvei mellom Bergstien og Zik-Zakveien Med flere bestemmelser
1967/1687-1/90 10.10.1967 BESTEMMELSE OM VANNLEDN. RETTIGHETSHAVER: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 1080 RETTIGHETSHAVER: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 1082 RETTIGHETSHAVER: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 1083 Kan ikke slettes uten samtykke fra kommunen GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
1984/2065-1/90 09.03.1984 BESTEMMELSE OM VANNLEDN. Kan ikke slettes uten samtykke fra kommunen GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
EIENDOMMENS RETTIGHETER
Servitutter: 1926/900239-1/90 24.06.1926 BEST OM GARASJE/PARKERING Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 116 Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 6065 GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
1967/1687-2/90 10.10.1967 BESTEMMELSE OM VANNLEDN. Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 116 Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 6065 Kan ikke slettes uten samtykke fra kommunen GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
1967/1687-3/90 10.10.1967 BESTEMMELSE OM VANNLEDN. Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 118 Bestemmelse om anlegg og vedlikehold av ledninger m.v. GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
2019/602574-1/200 28.05.2019 21:00 BRUKSRETT Rettighet hefter i: KNR: 3301 GNR: 114 BNR: 116 1 garasjeplass med tilhørende adkomstrett Bestemmelse om kostnader til drift og vedlikehold Bestemmelse om avfallsbeholdere for kildesortering
For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenheten vises det til avgivereiendommen. Slike dokumenter er normalt ikke innhentet i forbindelse med salget.
Det foreligger en tinglyst rettighet til en garasjeplass i dobbeltgarasje tilhørende naboen ved starten av innkjøringen til boligen samt en rett til biloppstilling utenfor nevnte garasjeplass.
Forbindelsesveien mellom Bergstien og Zik Zaken som går over denne eiendom, skal være åpen for almenheten som adkomstvei til Åsen.
I tillegg foreligger det en privat avtale mellom naboen og eier som er personlig og ikke tinglyst. Denne innebærer at eier av denne eiendommen har fått tillatelse til å legge vei inntil 1 meter inn på gnr. 114 bnr. 115, i den hensikt å bedre adkomst for denne eiendommen. 0,7 meter av naboens eiendom er benyttet. Denne tillatelsen er personlig, og betyr at naboen kan kreve gjerdet flyttet inntil grensen dersom han ønsker dette.
Servitutter og avtale er vedlagt salgsoppgaven.
Boligen er registrert i SEFRAK pga alder.
Bygningen har antikvarisk verdi klasse A. Dette betyr at bygningen har svært høy antikvarisk verdi. Bygninger med antikvarisk verdi er rangert fra klasse A til klasse C. Hvor klasse A er den mest regulerte klassen. Det er i vurderingen tatt hensyn til miljøskapende betydning i bystrøk, omegnsstrøk og bygdemiljø samt byggets karakter og byggeår.
Følgende tilbehør medfølger handelen: gasskomfyr på kjøkken
I salgsoppgaven finner du NEF sin standardliste «Oversikt over løsøre og tilbehør». Listen gjelder med mindre annet er særskilt oppgitt i salgsoppgaven. Dersom noe som står på listen ikke finnes på eiendommen, følger det heller ikke med. Med mindre annet er opplyst, medfølger integrerte hvitevarer på kjøkken. Alt løsøre og utstyr som medfølger overdras uten garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti. Kjøper må påregne at det kan være hull og merker etter innredning eller utstyr som ikke følger med.
Overtagelse skjer etter nærmere avtale og avtales normalt senest i forbindelse med budaksept. Vennligst oppgi ønsket overtagelsesdato i bud.
Fra selgers side er det ønskelig med overtakelse juli 2027, men dette kan diskuteres.
Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.
Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått. Budgivere som byr sammen er selv ansvarlige for interne avklaringer og samtykke knyttet til budgivningen.
Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.
Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Selger kan ved vurdering av bud også legge vekt på øvrige vilkår og kjøpers status som forbruker eller næringsdrivende, dersom dette har betydning for handelen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.
Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.
Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.
Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet. Kjøper uten norsk fødselsnummer må påregne at D-nummer kan være nødvendig for tinglysing og gjennomføring av oppgjør. Dersom dette ikke foreligger i tide, kan overtakelse, tinglysing og utbetaling til selger bli forsinket. Kjøper bærer selv ansvar for nødvendig dokumentasjon og eventuelle merkostnader knyttet til dette.
Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.
Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informasjon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.
Det gjøres oppmerksom på at Meglerhuset & Partners, Drammen sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.
Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på foretakets hjemmeside.
Eiendommens adresse er Bergstien 47.
Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 114, bnr. 115 i Drammen.
Vårt oppdragsnummer er 10260032.
Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:
Provisjon 0,750 % av salgssummen inkl. mva
Tilrettelegging : 17 900,00
Visninger/overtagelse: 3 500,00
Oppgjørshonorar : 8 950,00
Markedspakke premium: 23 500,00
Foto: 5 900,00
Prospekt: 2 900,00
Innhenting av informasjon fra kommune: 5 200,00
Meglers vederlag er avtalt til 270 350.
Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.
Meglerforetaket mottar betaling for tilleggstjenester som tilbys i sammenheng med eiendomshandelen. Dette gjelder blant annet strømleverandører, boligkjøperprodukter, boligalarm o.l.). For ordens skyld gjøres det oppmerksom på at Hjem.no eies av eiendomsmeglingsforetakene og oppdragstaker kan ha en mindre aksjepost i eierselskapet Bomega AS.
Ansvarlig megler er Nina Widerøe / +47 91 61 60 35 / nw@partners.no.
Oppdragstakers forretningsadresse er Hauges gate 3, 3019 DRAMMEN. Org. nr. 914888026.