Partners Logo
© 2026 All rights reserved.InstagramLinkedin
Kjøpe
  • Eiendommer
  • Fritidsboliger
  • Nybygg
  • Næring
  • Boligvarsling
Selge
  • Verdivurdering
  • Pristilbud
  • Salgsprosessen
  • Nybygg / utbygger
Kontorer
  • Finn megler
  • Alle kontorer
Om Partners
  • Om oss
  • Administrasjonen

Kontakt

  • Kontakt oss
  • Personvern
Personvern© 2026 All rights reserved.
  • Kjøpe
  • Selge
  • Kontorer
  • Om Partners
  • Kontakt oss
logo

Få drømmeboligen rett i innboksen!

Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.

Prisantydning

Kr.
Kr.

Størrelse

m2
m2

Soverom

Område

SOLGT

Fredsbergvegen 45
Kart
Åpne i Google Maps
Nabolagsprofil
37%
Er gift
29%
Er barnefamilier
42%
Har høyskoleutdanning
31%
Har inntekt over 400.000
89%
Eier sin egen bolig
14%
Eier hytte
47%
Har bolig på over 120 kvm
93%
Av boligene er eldre enn 20 år
69%
Bor i enebolig
60%
Av eiendommene har pris over 5 mill
Les mer om nabolaget
Visninger
Presentert av
Vegard Solem Lianes
Eiendomsmegler
+4792811828
lianes@partners.no
Fasiliteter
Balkong/terrasse
Parkering
Kabel-TV
Fiskemulighet
Offentlig vann/kloakk
Parkett
Turterreng
Utsikt
Vaktmester-/vektertjeneste
Sentralt
Bredbånd
Rolig
Bademulighet
Lademulighet

SOLGT | Pen 2-roms leilighet med stor sørvendt balkong - Flott utsikt mot Nørvasundet - Garasje - Sentral beliggenhet

Larsgården/Fredsberg
Fredsbergvegen 45, 6009 ÅLESUND
Be om salgssum
Beskrivelse
Partners Eiendomsmegling Storfjord v/Vegard Lianes ønsker velkommen til en pen 2-roms andelsleilighet, med fantastisk beliggenhet på Fredsberg. Sentral beliggenhet med en kort kjøretur fra både Ålesund sentrum og AMFI Moa.

Leiligheten ligger i 2. etasje og har inngang via felles trappegang. Stor sørvendt balkong på 24 kvm. Gode solforhold og finn utsikt mot Nørvasundet. Småbåthavn på borettslagets eiendom og generelt gode muligheter for fiske og bading.

Leiligheten er godt vedlikeholdt og i bra stand. Noe fornying av overflater ved ulike tidspunkt. Kjøkken pusset opp i 2013 og bad i 2015.

Pen kjøkkeninnredning med hvite fronter. Godt med skap- og benkeplass, samt integrerte hvitevarer.

Lyst og pent bad utstyrt med baderomsinnredning med servant, dusj med dusjvegger og med vegghengt wc.
Flislagt gulv med varme og baderomsplater på veggene.

Andelen disponerer også bod i fellesareal i 1. etasje. Parkeringsplass i felles garasjeanlegg, Opplegg for elbil-lader.
Translate to English
Presentert av
Vegard Solem Lianes
Eiendomsmegler
+4792811828
lianes@partners.no
Visninger

La oss ta jobben for deg

Går du med planer om å selge - ta kontakt med en av våre meglere for en uforpliktende prat.

Bestill verdivurdering
Nøkkelinfo
Prisantydning
-
Omkostninger
-
Totalpris inkl. omkostninger
-
Totalpris ekskl. omkostninger
-
Felleskostnader
-
Andel fellesformue
-
Andel fellesgjeld
-
Eiendomstype
Leilighet
Eierform
Andel
Byggeår
1980
Soverom
1
Bad
1
Antall rom
2
Bruksareal
73m2
Internt bruksareal
68m2
Eksternt bruksareal
5m2
Terrasse-/balkongareal
24m2
Tomtetype
Eiet
Tomteareal
48775.7m2
Etasje
2
Energimerke
F
Oppvarmingskarakter
Rød
FINN-kode
404862220
Boligvisninger
Informasjon
Om boligen
Arealer

Totalt bruksareal: 73,0 m²

  • BRA-i: 68,0 m²
  • BRA-e: 5,0 m²

I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 24,0 m²


BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid. BRA-b: Innglasset balkong. GUA: Gulvareal. ALH: Areal med lav himlingshøyde.


Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.

Beskrivelse

Partners Eiendomsmegling Storfjord v/Vegard Lianes ønsker velkommen til en pen 2-roms andelsleilighet, med fantastisk beliggenhet på Fredsberg. Sentral beliggenhet med en kort kjøretur fra både Ålesund sentrum og AMFI Moa.


Leiligheten ligger i 2. etasje og har inngang via felles trappegang. Stor sørvendt balkong på 24 kvm. Gode solforhold og finn utsikt mot Nørvasundet. Småbåthavn på borettslagets eiendom og generelt gode muligheter for fiske og bading.


Leiligheten er godt vedlikeholdt og i bra stand. Noe fornying av overflater ved ulike tidspunkt. Kjøkken pusset opp i 2013 og bad i 2015.


Pen kjøkkeninnredning med hvite fronter. Godt med skap- og benkeplass, samt integrerte hvitevarer.


Lyst og pent bad utstyrt med baderomsinnredning med servant, dusj med dusjvegger og med vegghengt wc.

Flislagt gulv med varme og baderomsplater på veggene.


Andelen disponerer også bod i fellesareal i 1. etasje. Parkeringsplass i felles garasjeanlegg, dette ved adkomsten til tomten. Opplegg for elbil-lader.

Beliggenhet

Borettslagsleilighet beliggende i Fredsbergvegen i Larsgården. Denne blokken/ leiligheten har en flott beliggenhet med balkong og utsikt mot Nørvasundet. Nærområdet består i hovedsak av blokkbebyggelse og ellers mye frittliggende eneboliger, butikk, skole, MNK, NTNU m.m. i området. Noen få minutter med bil til både sentrum og AMFI Moa. Umiddelbar nærhet til sjø/småbåthavn med gode fiske- og bademuligheter. Ellers kort veg til flotte turområder ved blant annet Borgundgavlen.

Innhold

Boligen inneholder:

2. etasje: Gang, bod, vaskerom, bad, soverom og stue/kjøkken.


Andelen disponerer garasjeplass og bod.

Standard

Pen 2-roms leilighet med god standard og stor balkong.


Innvendig:

Overflater på gulv med parkett, belegg og fliser på badet. Det er malte flater, tapeter på veggene, det er malt brystningspanel i gangen. Himlinger er med hvite flater. Det er forskjellig alder på overflater. Etasjeskiller er av betongdekke. Innvendige dører i leiligheten er som finerte dører fra byggeår.


Kjøkken:

Kjøkkeninnredning fra 2013 med hvite fronter. Laminat benkeplate. Det er glassplate på veggen mellom benken og overskapene. Innredningen er utstyrt med integrert komfyr og med platetopp i benkeplaten, integrert kjøl/ frys, det er integrert oppvaskmaskin og det er ventilator over platetoppen. Miele hvitevarer og ventilator fra Røroshetta.


Bad:

Bad/wc fra byggeår som er oppusset i 2015. Rommet er med fliser på gulvet og med våtromsplater på veggene. Rommet er utstyrt med baderomsinnredning med servant, dusj med dusjvegger og med vegghengt wc.


Vaskerom:

Vaskerom fra byggeår med belegg på gulvet og med malte flater på veggene. Rommet er utstyrt med opplegg for vaskemaskin og tørketrommel. Det er vegghengt skyllekar på rommet. Det er montert våtromsplater på veggene i området med utslagsvasken.


Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Adkomst

Se vedlagt nabolagsprofil for kart og oversikt over adkomst. Det vil bli skiltet med &Partners-skilt ved fellesvisning.

Parkering

En parkeringsplass i garasje med mulighet for å installere elbillader og flere biloppstillingsplasser til gjesteparkering.

Selgers egenerklæringsskjema

Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:


Kjenner du til om det er/har vært utettheter i terrasse/garasje/tak/fasade?

Ja - Sydfasde skiftet med nye vinduer i 2020. Rehablitering av terrasser i 2020. Rehabiltering av nordfasde med nye vinduer os isolasjon av nord, øst og vest fasader i 2008


Kjenner du til om det har vært utført arbeider på terrasse/garasje/tak/fasade?

Ja, kun faglært.

Firmanavn: Hent AS i 2020, Kristiseter i 2008 og Taksenteret i 2007.

Fjerning av blomsterkasser, plasstøpt ny front og nytt toppdekke over ny heldekkende membran. Nye sydfasader med nye vindu. Utført av Hent AS i 2020. Nord, øst og vest vegger m/ vinduer ble rehablitert i 2008 av Kristiseter. Nye takmembran ble installert av Taksenteret


Kjenner du til om det er utført kontroll av el-anlegget og/eller andre installasjoner (f.eks. oljetank, sentralfyr, ventilasjon)?

Ja - Nytt el. Anlegg i garasje med LED lys og opplegg for lading. Utført av ACEL


Har du ladeanlegg/ladeboks for el-bil i dag?

Ja - Opplegg for el.lading. Ladestasjon må kjøpes av Elaway og Acel installerer


Kjenner du til vedtak/forslag til vedtak om forhold vedrørende eiendommen som kan medføre økte felleskostnader/økt felles gjeld?

Ja - Styret vurdere øking av felleskostnader pr 1. juli med 3%.


Kjenner du til om det er/har vært sopp/råteskader/insekter/skadedyr i sameiet/laget/selskapet som f.eks. rotter, mus, maur eller lignende?

Ja - Rotter på fellesareal bekjempes av Anticimex. Kun sporadiske funn av rotter.


Kjenner du til om det er/har vært skjeggkre i sameiet/laget/selskapet (i fellesareal eller i andre boliger)? Ja - Det har vært skjeggkre i en leilighet. Her ble utbedring av tetning altangulv/vegg utført av Strømsheim bygg AS i 2024.


Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.

Tilstandsgrader (TG2/TG3) fra tilstandsrapport

OPPSUMMERING TILSTANDSRAPPORT


Tilstandsgrad (TG) tilsier hvilken tilstand objektet har i forhold til et definert referansenivå. For nærmere forklaring av tilstandsgrader se i tilstandsrapporten.


Følgende forhold har fått tilstandsgrad 3:

  • Våtrom > 2. Etasje > Vaskerom > Generell

Følgende forhold har fått tilstandsgrad 2:

  • Utvendig > Andre utvendige forhold
  • Innvendig > Radon
  • Tekniske installasjoner > Vannledninger
  • Tekniske installasjoner > Avløpsrør
  • Tekniske installasjoner > Elektrisk anlegg
  • Våtrom > 2. Etasje > Bad > Overflater vegger og himling
  • Våtrom > 2. Etasje > Bad > Sluk, membran og tettesjikt

Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Byggemåte

Taktekking er duk/papp e.l. Blokkene er oppført i betongkonstruksjoner. Betong etg skille. Betonggrunnmur. PVC vinduer med 2-lags glass fra 2019/20 mot syd. Borettslaget har i 2018/21 gjennomført en delvis rehabilitering av fasader - utskiftning av balkongdører/ vinduer etc. I denne leiligheten er balkongdør fra 2019/20 og hoveddør til leiligheten skiftet ut i 2007.Terrasse/ veranda mot sør på ca. 24 kvm. Det er i forbindelse med oppgraderinger i 2020/21 foretatt ny påstøp med polert betong og det er montert nye rekkverk i metall og med glassplater. Levegger med plater mot nabo.


Bod i 1.etg. Boden har murgulv og delevegger av tre. Låsbar dør. Hyller. Strøm. Parkeringsplass i felles garasjeanlegg, dette ved adkomsten til tomten. Portåpner. Elbil-lader


Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger, som stemmer med dagens bruk for leiligheten, bod og garasje.


Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Tomt

Denne tomten er eiet.

48775,70 kvm.


Tomten er pent opparbeidet med lekearealer, beplanting, plener etc. Ingen gjennomgangstrafikk. Asfalterte park.arealer for gjester. Parkeringsanlegg for beboerne. Småbåthavn.

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger midlertidig brukstillatelse for terrasseblokk datert 10.09.1980.


Det foreligger ferdigattest for garasjeanlegg datert 03.07.1979.


Det foreligger ferdigattest for rehabilitering av fasade datert 11.01.2010.


Det foreligger ferdigattest for fasadeendring datert 07.07.2020.

Adgang til utleie

Det er kun en bruksenhet. I henhold til Lov om borettslag § 5-5 kan man med godkjenning fra styret i borettslaget leie ut leiligheten til andre for opp til tre år dersom man har bodd i leiligheten i minst ett av de to siste årene. Se for øvrig vedtektenes punkt 4-2 for utfyllende bestemmelser.

Oppvarming / energiforbruk

Boligen er oppvarmet med elektrisk oppvarming i form av panelovner eller lignende og gulvvarme på bad.


Energikarakter: F - Rød

Tekniske installasjoner og VVS
  • Vannrør i leiligheten er med rør med kobber på observerte steder. Det kan være innslag av rør i andre materialer.
  • Stoppekran er plassert på vaskerommet.
  • Det er observert avløpsrør av plast i leiligheten. Røropplegget er fra byggeår.
  • Leiligheten har naturlig ventilering, dette i form av veggventiler, spalteventiler i vindu og med åpningsvinduer. Det er mekanisk avtrekk fra kjøkkenventilator og naturlig avtrekk fra badet. Ventileringen er normal for denne type leiligheter med denne alder.
  • Varmtvannstanken er på ca. 120 liter fra 2011.
  • Det elektriske anlegget i leiligheten opplyses å være fra byggeår. Det er foretatt oppgraderinger av sikringsskap med nyere automatsikringer.
  • Leiligheten har brannslukningsapparat og røykvarslere.

Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Økonomi
Beregnet totalpris

Prisantydning kr 2 700 000,-

Andel fellesgjeld kr 417 937,-


I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:

9 950,00,- (Tryg Boligkjøperpakke Leilighet)

545,00,- (Tingl.gebyr BRL-skjøte)

545,00,- (Tingl.gebyr pantedokument BRL)

_______________________________________________________

Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld kr 3 128 977,-


Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Av denne summen utgjør kr. 417 937,- andel fellesgjeld som vil følge andelen, men som ikke skal innbetales med oppgjøret. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.

Felleskostnader

Kr. 4 756,- pr. mnd.


Fellesutgifter fordeles på følgende poster:

Avdrag og renter på andel felleslån, TV/internett, vaktmester, kommunale avgifter, eiendomsskatt, drift og vedlikehold, byggforsikring, honorarer og strøm i fellesareal.


Fellesutgifter fastsettes av styret, normalt for ett år i gangen. Ved behov kan styret øke fellesutgiftene. Opplysninger om fellesutgifter er gitt av forretningsfører ved utarbeidelse av denne salgsoppgaven, fellesutgiftene kan derfor være endret uten at eiendomsmegler har fått melding om dette.


Styret opplyser om at det er en ny vurdering om å øke felleskostnadene med 3% fra 1.7.25.

Kommunale avgifter

Kommunale avgifter er inkludert i andel fellesutgifter.

Løpende kostnader

Faste løpende kostnader er fellesutgifter pr. mnd. * 12. (kr. 4.756,- * 12) Kr. 57.072.- pr. år basert på dagens felleskostnader.

Utgifter til eget strømforbruk og innboforsikring vil komme i tillegg.


Innmelding i OBOS kr. 500,-. Deretter kr. 200,- pr. år. Kontingent innkreves via felleskostnadene i borettslaget.

Andel fellesgjeld

Andel fellesgjeld er kr. 417 937,- pr. 31.12.2023.


Selskapets totale gjeld er kr.

67 759 175,- pr.

01.03.2025.

Andel fellesformue

Andel fellesformue utgjør kr. 34 428,- pr. 31.12.2023.

Lånevilkår fellesgjeld

Selskapets totale lån og vilkår:

Lånenummer: SPMØRE-39058047434

Type lån: Annuitetslån

Restsaldo: kr. 50.000.000,-

Restløpetid: 5 år 6 md.

Termin pr. år: 12

Type rente: Fast

Rente: 2,19%

Avdragsfrihet til og med: 01.07.2030


Lånenummer: SPMØR2-39058047442

Type lån: Annuitetslån

Restsaldo: kr. 17.759.175,-

Restløpetid: 10 år 7 md.

Termin pr. år: 12

Type rente: Flytende

Rente: 5,80%


Lån 39058047434 er et såkalt "ballonglån" som forfaller i sin helhet i august 2030. Styret har en uttalt plan om å refinansiere dette lånet i god tid før det forfaller og gå inn på et vanlig nedbetalingslån på resterende.


Styret gjorde en ekstraordinær nedbetaling på lånet med løpende rente, og har ambisjon om å fortsette med dette fremover mot 2030 for å roe ned kapitalkostnadene frem mot nevnte refinansiering.

Eiendomsskatt

Eiendomsskatt inngår i fellesutgiftene.

Sikringsordning fellesgjeld/in-ordning

Mulighet for individuell nedbetaling på hele eller deler av fellesgjeld (IN-lån): Nei

Formuesverdi

Primær formuesverdi kr. 577 743,00.

Sekundær formuesverdi kr. 2 310 973,00.

Gjeldende for ligningsåret 2023.

Offentlige forhold
Borettslaget

Borettslaget Fredsberg 1 AL er registrert i Foretaksregisteret i Brønnøysund med organisasjonsnummer 955276965. Borettslaget består av 147 andelsleiligheter.


Forretningsførselen er utført av OBOS Eiendomsforvaltning AS i henhold til kontrakt. Autorisert regnskapsfører (oppdragsansvarlig) er Miglena Todorova. Borettslagets revisor er E&Y AS avd. Ålesund.


Fresdsberg Småbåtforening er et andelseier-basert foretak der andelseierne er beboere i borettslaget og de 5 private rekkehusene i området.

Etter avtale med borettslaget er formålet å skaffe til veie rimelige båtplasser til beboerne på Fredsberg. Her er i øyeblikket ledige plasser.

Havna har tilsammen 32 plasser.


Gapahuken er bygget av Fredsberg Småbåtforening, som ledd i et prosjekt for trivselsfremmende tiltak i havna, ferdig i 2023. Støtte fra Sparebank 1 SMN og borettslaget ble gitt til dette prosjektet.

Gapahuken er til fri dispensasjon for alle beboerne i borettslaget og rekkehusene.


Forkjøpsrett og styregodkjennelse

Dersom andel skifter eier, har andelseierne i borettslaget og dernest de øvrige andelseierne i boligbyggelaget forkjøpsrett.


En andelseier har rett til å overdra sin andel, men erververen må godkjennes av borettslaget for at ervervet skal bli gyldig overfor borettslaget.

Forsikring

Eiendommen er forsikret i Fremtind Forsikring AS med polisenr. 23583207.

Regnskap

Årsregnskapet for forrige periode (2023) viser:

Driftsinntekter kr. 8 632 760,-

Driftskostnader kr. 5 746 560,-

Årsresultat kr. 933 144,-

Disponible midler for boligselskapet utgjør kr. 5 707 224,- per 31.12.23.

Budsjett for 2024 viser et underskudd på kr. -696 400,-.


For nærmere detaljer vises det til spesifikasjoner i regnskap og noter.

Vedtekter og husordensregler

Vedtekter og husordensregler følger som vedlegg til salgsoppgaven.

Gjennomførte- og kommende vedlikeholdsarbeider

Gjennomførte vedlikeholdsarbeider:


2018/2021

Rehabilitering av alle fasader mot sør, med nye vinduer, isolasjon og kledning. I terrasseblokken ble det også tatt vekk langsgående blomsterkasser, lagt ny membran og støpt ny topp-plate. Arbeidet ble utført av Hent. Noen reklamasjoner står igjen å få gjennomført.


2021/2022

Rehabilitering av garasje, nye persondører fra øst, nord og sør, installasjon av opplegg for elbil lading. Installasjon av sensor styrt LED lys, maling av vegger og tak.


2013

Tetting/reparasjon av garasjedekket, nytt toppbelgg og asfalt utført av Veidekke AS


2012

Rengjøring av ventilasjonskanaler og avløpsrør., utført av Power Clean.


2008

Fasaderehabilitering av norvegger, og øst & vest ende vegger. Nye vinduer, isolasjon og kledning med Steni fasadeplater.


2008

Hovedinngangsfelt i hver inngang ble skiftet ut. Leverandør H-produkter AS


2007

Omtekking av alle tak, utført av Taksenteret AS


Kommende vedlikeholdsarbeider:


Rensing av avløpsrør og ventlilasjonskanaler ca. 500.000,-.


Omtekking av alle tak, budsjett ca. 3.000.000,-. Planen er at omtekking av alle tak skal være utført innen utgangen av 2032


Oppgradering av lys i alle oppganger til LED lys med sensor, i underkant av 500.000,-, borettslaget har miljøtilskudd via OBOS på 140.000,-.

Dyrehold

Dyrehold er som hovedregel ikke tillatt i borettslaget. Styret kan imidlertid etter søknad, og etter at styret har innhentet samtykke fra øvrige andelseiere/beboere i oppganger, tillate dyrehold dersom gode grunner taler for det, og det ikke er til påviselig ulempe, jf. Lov om Borettslag § 5-11. 4. ledd. Søker må gi relevante opplysninger om hunderase og behov, jf. og opplysninger som legges til grunn i § 5-11, 4. ledd. Manglende søknad er å anse som mislighold. Hunder skal føres i bånd, og de skal ikke luftes utenfor inngangene. Ekskrementer fjernes.

Regulering

Eiendommen ligger i et område regulert til boligbebyggelse.

Vei, vann og avløp

Offentlig vann og avløp i henhold til informasjon fra Ålesund kommune. Det er private stikkledninger fra eiendommen og ut i det offentlige ledningsnettet. Offentlig vei frem til borettslagets eiendom.

Rettigheter og heftelser

Foruten om andel fellesgjeld, overdras andelen fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i sameiets eiendom som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr. Iht. burettslagslova § 5-20 har borettslaget legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav. Pantet er begrenset til 2G per bruksenhet.


Servitutter i grunn:

Dagboknummer: 1979/3620-2/58

Tinglyst: 20.06.1979

ERKLÆRING/AVTALE

Div. forpliktelser vedk. vedlikehold.

GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE

Dagboknummer: 1980/1791-2/58

Tinglyst: 24.03.1980

BEST. OM VANN/KLOAKKLEDN. RETTIGHETSHAVER: KNR:

1508 GNR: 139 BNR: 259

RETTIGHETSHAVER: KNR:

1508 GNR: 139 BNR: 260

RETTIGHETSHAVER: KNR:

1508 GNR: 139 BNR: 261

RETTIGHETSHAVER: KNR:

1508 GNR: 139 BNR: 262

RETTIGHETSHAVER: KNR:

1508 GNR: 139 BNR: 263


For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenhet henvises det til avgivereiendommen. Ta kontakt med megler for mer informasjon.

Diverse
Løsøre og tilbehør

De to største garderobeskapene på soverommet medfølger handelen, de to minste medfølger ikke. Garderobeskap i gang/garderoberom medfølger.


Det gjøres spesielt oppmerksom på at boligens tilbehør og løsøre ikke medfølger handelen med mindre dette fremkommer av nærværende prospekt. Hvitevarer medfølger der dette er spesielt angitt i salgsoppgaven. Fastmontert og innebygget kjøkken- og baderomsinnredning følger boligen. Med mindre annet er spesifisert i salgsoppgaven gjelder NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehør.

Overtagelse

Overtagelse skjer etter nærmere avtale og avtales normalt senest i forbindelse med budaksept. Vennligst oppgi ønsket overtagelsesdato i bud.

Om salgsoppgaven

Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.

Boligselgerforsikring

Selger har tegnet boligselgerforsikring.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne Boligkjøperforsikring. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.


Boligkjøperforsikring tegnes senest i forbindelse med signering av kontrakt.

Kjøpsvilkår
Budgivning

Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått.


Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system, til megler Vegard Solem Lianes per e-post lianes@partners.no eller sms: +47 92 81 18 28. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.


For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. eiendomsmeglingsforskriften § 6-3. Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.


Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaskept.

Lov om hvitvasking

Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.


Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.


Salgsbetingelser

Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.


Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.


Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.


Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.


Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).


Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.


Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.


Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet.

Lov om burettslag (burettslagslova)

Kun fysiske personer kan være kjøper/borettshavere. Ingen kan eie mer enn en andel. Borettslagets vedtekter kan forutsette at kjøper blir godkjent av styret som ny eier.


Borettslagsmodellen innebærer at borettslaget eier eiendommen, mens andelseierne eier andeler i borettslaget som gir andelseier borett til en bestemt bolig. Andelseierne har ikke personlig ansvar for selskapets fellesgjeld, men boligselskapets løpende utgifter må dekkes av andelshaverne. Manglende innbetaling av fellesutgiftene som følge av andre andelshaveres mislighold, eller der boligselskapet sitter på fraflyttede og usolgte andeler, må dekkes av de øvrige andelseierne.

Lov om avhending av fast eigedom (avhendingslova)

Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.

Vedlegg til salgsoppgave og kjøpekontrakt

Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informsajon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.


Det gjøres oppmerksom på at Partners Eiendomsmegling Storfjord sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.

Behandling av personopplysninger

Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på www.partners.no.

Om oppdraget
Adresse, matrikkel og oppdragsnummer

Eiendommens adresse er Fredsbergvegen 45.

Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 139, bnr. 237, andelsnr. 5 i Borettslaget Fredsberg 1 Al i Ålesund.


Vårt oppdragsnummer er 21250027.

Megler og meglers vederlag

Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:


Tilrettelegging : 9 900,00

Visninger: 1 875,00

Oppgjørshonorar : 5 000,00

Markedspakke standard: 17 900,00

Megleropplysninger kommune: 6 191,25

Provisjon: 35 000,00


Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.


Ansvarlig megler er Vegard Solem Lianes / +47 92 81 18 28/ lianes@partners.no.

Vedlegg
Vedlegg til salgsoppgave (sammenslått)
Kontakt

Vegard Solem Lianes

Eiendomsmegler

+47 928 11 828lianes@partners.no
Bestill verdivurdering