Få drømmeboligen rett i innboksen!
Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.
Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.
Totalt bruksareal: 71,0 m²
I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 8,0 m²
NB! Arealet er ikke oppmålt, men anslått ut i fra bygningstegninger. Matrikkelregistrert areal er 41m² per etasje, totalt 82m².
BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid.
Eiendommen er beliggende i et naturskjønt område, populært kalt Massneset på Kalvneset. Eiendommen ligger ca. 30m fra sjøkanten, med flott utsikt utover Aurvågane.
1.Etasje: Naust
2.Etasje: Naustbod og veranda
Naustrommet har flislagt gulvoverflate, og elektrisk åpning av naustport.
Andreetasje er innredet med generelt god standard av 3-stavs tarkett på gulvoverflater, vegger med hvite panelplater, og himlinger kledd med hvit panel. Det er også tillaget et flislagt toalettrom med Jetztoalett.
Bygget er registrert med næringsformål, og det er angitt i ferdigmeldingen for eiendommen at "naustet ikke kan brukes til varig opphold." Dette vil si at eiendommen ikke kan benyttes til overnattingssted.
Det er tillaget parkeringsareal på 1515-48/82 ved naustrekkene. Dette, sammen med tilkomstvei, elektrisk tilførselanlegg, båtopptrekk og sanitæranlegg m/ teknisk hus, er i opprinnlige kjøpekontrakt definert som fellesanlegg som sameierne disponerer og er solidarisk ansvarlig for. Drift skjer gjennom et Naustlag, som seksjonseierne er pliktig til å delta i.
Bygget er registrert med næringsformål, og det er angitt i ferdigmeldingen for eiendommen at "naustet ikke kan brukes til varig opphold." Dette fremgår også av føresegnene til kommunedelplanen. Dette vil si at eiendommen ikke kan benyttes til overnattingssted.
Det er ikke foretatt tilstandsrapport fra takstmann. Arealet er derfor ikke oppmålt, og er anslått ut i fra bygningstegninger. Matrikkelregistrert areal er 41m² per etasje, totalt 82m². Bygningsbeskrivelsen er hentet fra opprinnelige kjøpekontrakt.
Både sameiet "Massneset Naust" og "Naustlaget" er "hvilende", og det har således vært begrensede kilder å hente informasjon fra.
Flytebryggen og båtplasser disponeres av et Båtlag, som er et frittstående lag. Selger har båtplass der per nå, som har blitt opplyst kan medfølge. Avgift for dette er kr 1500,-/år. Dette blir eventuelt en avtale mellom kjøper og selger.
Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:
3. Kjenner du til om det er/har vært feil på vann/avløp, herunder rørbrudd, tilbakeslag, tett sluk eller lignende?
"Ja. Rørbrudd. Skaden utbedret av Polygon/meg selv".
Ellers er det krysset av for "Nei" og "Vet ikke". Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.
Det er ikke foretatt tilstandsrapport fra takstmann.
Grunnmur av 20 cm armert 60cm høy ringmur, med støpt betongplate i naust,
Yttervegger av 4” reisverk. Brannskille mellom hver seksjon, med dobbel gips og isolasjon. Asfaltimpregnerte plater, og kledd med dobbeltfalset kledning.
Vinduer som ferdigmalte H-vindu/altandør.
Tak konstruert med selvbærende A-takstolerer. Isolert og gipset.
Takktekking med svart stålplate, med diffusjonsåpent undertak.
Enkel trapp til loftbod, spongulv på loft som underlag.
El. fjernstyrt stålport, samt ståldør til naust.
Beskrivelsen er hentet fra opprinnlige kjøpekontrakt.
Denne tomten er en selveid "fellestomt". Tomtearealet er 374,10 kvm, og består av grunnen naustrekkene står på.
Det foreligger ferdigattest vedrørende gnr. 48, bnr. 25 Naustrekke, datert 25.06.2009.
Det kan likevel være utført søknadspliktige arbeider på eiendommen som ikke er omsøkt, og som det ikke er gitt ferdigattest for.
Eiendommen kan i sin helhet fritt leies ut som naust.
Eiendommen har elektrisk oppvarming fra eventuelle panelovner.
Prisantydning kr 1 300 000,-
I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:
32 500,00,- (Dokumentavgift)
545,00,- (Tingl.gebyr skjøte)
545,00,- (Tingl.gebyr pantedokument)
_______________________________________________________
1 333 590,- Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld
_______________________________________________________
Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.
Det er ingen kommunale avgifter på eiendommen per tid. Herøy kommune opplyser at dette vil komme ila. året.
Felleskostnader ca. kr 300,-/ år
(Det er ikke kjent hva dette inkluderer, men det antas å være drift av vann/kloakk-anlegg. Fellesutgifter fastsettes av styret, normalt for ett år i gangen. Ved behov kan styret øke fellesutgiftene. Opplysninger om fellesutgifter er gitt av selger ved utarbeidelse av denne salgsoppgaven, fellesutgiftene kan derfor være endret uten at eiendomsmegler har fått melding om dette.)
I tillegg kommer utgifter til strøm og forsikring
Det er ingen fellesgjeld i sameiet.
Det er ingen felles formue i sameiet.
Det er per tid ikke eiendomsskatt på eiendommen, men Herøy kommune opplyser at dette vil komme ila. året. Spørsmål om eiendomsskatt rettes til kommunen.
Formuesverdi kr. 400 000,00.
Gjeldende for ligningsåret 2023.
Sameiet "Massneset Naust" gjelder Gnr. 48, Bnr. 84, og består av åtte naust/sjøboder, fordelt på to rekker.
Sameiet er tilsynelatende et såkalt "hvilende sameie", som ikke praktiseres. Det er fremlagt vedteker, datert mai 2009. Det fremgår her blant annet at det skal velges styreleder, men dette er ikke megler kjent.
Det er pliktig medlemsskap i "Naustlaget for området", samt følge dets vedtak, men hva det innebærer er ikke kjent. Naustlaget skal videre drifte det som i opprinnelige kjøpekontrakt var definert som fellesanlegg, og dette er parkeringsareal, tilkomstvei, elektrisk tilførselanlegg, båtopptrekk og sanitæranlegg m/ teknisk hus. Dette arealet/anlegget disponerer sameierne i fellesskap, og er således også solidarisk ansvarlige for. Seksjonseierne er pliktig til å delta i i Naustlaget.
Naustlaget er også "hvilende" av hva megler forstår.
Flytebryggen og båtplasser disponeres av et Båtlag, som er et frittstående lag. Båtlaget disponerer også sammen med Naustlaget parkeringsplasser og tilkomstvei. Det er ingen kobling mellom Naustlaget og Båtlaget.
Den aktuelle seksjonen har sameiebrøk 1/8-del og har formål som "Næring".
Ikke påkrevd
Eiendommen er forsikret i Gjensidige. Kjøper må ordne forsikring innen overtagelse.
Det er ikke fremlagt regnskap/budsjett fra sameiet.
Sameiet er tilsynelatende et såkalt "hvilende sameie", som ikke praktiseres. Det er fremlagt vedteker, datert mai 2009. Det fremgår her blant annet at det skal velges styreleder, men dette er ikke megler kjent.
Det er pliktig medlemsskap i "Naustlaget for området", samt følge dets vedtak. Naustlaget skal videre drifte det som i opprinnelige kjøpekontrakt var definert som fellesanlegg, og dette er parkeringsareal, tilkomstvei, elektrisk tilførselanlegg, båtopptrekk og sanitæranlegg m/ teknisk hus. Dette arealet/anlegget disponerer sameierne i fellesskap, og er således også solidarisk ansvarlige for. Seksjonseierne er pliktig til å delta i i Naustlaget. Naustlaget er også "hvilende" av hva megler forstår.
Alle naust skal ha lik farge og ytre dekor elementer som rekkverk, lister, sprosser og lignende.
Alle seksjonseiere er pliktige til å holde orden rundt egen bygning og fellesarealer, og har derfor ikke rett til å benytte uteområder til lagring av utstyr uten at dette er avtalt med naustlaget.
Grunneier har rammeløyve til å bygge inntil 15 naust pr dato og forbeholder seg derfor retten til å videreutvikle området om denne ønsker det. Ved en slik evt videreutvikling skal ingen bygninger plasseres nærmere enn 8m fra eksisterende bygninger.
Vedtektene ligger i sin helhet som vedlegg til salgsoppgaven.
Ingen kjente.
Eiendommen er beliggende i uregulert område, som i Kommunedelplan er avsatt til "AN7" (Andre typer bebyggelse og anlegg, Nåværende). Tilhørende føresegner til kommuneplanen sin arealdel var sist revidert 28.07.15, og her er "AN" betegnet som "Naust". Av pkt. 2.16 fremgår det følgende retningslinjer:
Føresegna er gjeldande for einskildsaker og ved regulering av nye naustområde eller der føresegna til reguleringsplanane ikkje seier noko om storleik, form og funksjon.
Naust er definert som eit uisolert bygg til oppbevaring av båt og tilhøyrande reiskap/vegn. I naustområde kan det ikkje førast opp bygg anna enn i risikoklasse 1, jf. byggteknisk forskrift § 11-2. Det er forbod mot å innreie rom/loft i naust til varig opphald.
Når naustgrupper får større samla areal enn 480 m², skal det vere 8 m avstand til neste naustgruppe. Alternativ til 8 m avstand er brannskiljekonstruksjon som held klasse EI 60. Dobbeltnaust med storleik over 60 m² må ha brannskiljekonstruksjon som held klasse EI 60 mot andre naust.
Ferdig golv i naust skal plasserast i intervallet 1,5 – 2,5 over NGO kote 0 avhengig av terrengtilhøva på staden. Alle konstruksjonar under kote 2,7 skal dimensjonerast og utformast til å kunne tole påkjenningar ved stormflo.
Mønehøgde, rekna frå topp golv nærast sjøen, skal ikkje vere større enn 6,5 m eller kan tilsvare breidda på naustet.
Naust skal ha saltak med takvinkel i intervallet 30 – 40 grader.
Vindauge må vere av avgrensa storleik og samsvare med behovet knytt til naustfunksjonen. Vindaugsarealet si dagslysflate skal ikkje overstige 3 prosent av hovudplanet sitt bruksareal (BRA).
Det skal vera mogeleg for ålmenta å ferdast framfor og mellom naust og naustgrupper.
Det er ikkje tillate med gjerde/levegg eller andre stengsler i områda.
Naust skal vere i tradisjonell stil med trekledning og enkel utforming utan arker, kvister og andre takopplett, balkongar, altan, karnapp eller liknande fasadeelement som ikkje er i samsvar med naustet sin funksjon.
Fargebruken skal vere avdempa. Dette gjeld også på lister og annan detaljering.
Grunneier har rammeløyve til å bygge inntil 15 naust pr dato og forbeholder seg derfor retten til å videreutvikle området om denne ønsker det. Ved en slik evt videreutvikling skal ingen bygninger plasseres nærmere enn 8m fra eksisterende bygninger.
Privat felles vei med tinglyst veirett over 1515-48/82.
Det foreligger skriftlig veirett over 1515-48/25. Denne er ikke tinglyst.
Angående vann er det opplyst at det er privat vannforsyning, levert av Stemmedalen Vasslag. Det er installert vanninntak med 15mm rør og stengeventil i hver seksjon. Det stenges av vann i vintersesongen, men kan åpnes ved behov.
Avløp går til tett tank, plassert i eget teknisk hus. Montert Jetz vacuumtoalett. Anlegget er dimensjonert for teoretisk 3500 spylinger som fordeles mellom medlemmene i naustlaget. Tømming av oppsamlingstank er medlemmene i naustlaget sitt ansvar
Strøm er tilknyttet Tussa sitt nett. Det er montert strøminntak med en 10 amp, en 16 amp, og en 3-fase 16 amp kurs i hver seksjon, med minusmåler.
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i sameiets eiendom som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr. Iht. eierseksjonsloven § 31 har sameiet legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav. Pantet er begrenset til 2G per bruksenhet.
26.05.2009/370920-1/200 Seksjonering
Opprettet seksjoner: SNR: 3, Formål: Næring, Sameiebrøk: 1/8
11.09.2015/835740-2/200 Bestemmelse om veg
Rettighet hefter i: KNR: 1515 GNR: 48 BNR: 82
Det gjøres oppmerksom på at kjøpers bank vil få prioritet etter disse heftelsene.
For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenhet henvises det til avgivereiendommen. Ta kontakt med megler for mer informasjon.
Det gjøres spesielt oppmerksom på at boligens tilbehør og løsøre ikke medfølger handelen med mindre dette fremkommer av nærværende prospekt. Med mindre annet er spesifisert i salgsoppgaven gjelder NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehør.
Overtagelse skjer etter nærmere avtale og avtales normalt senest i forbindelse med budaksept. Vennligst oppgi ønsket overtagelsesdato i bud.
Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.
Selger har tegnet boligselgerforsikring. (Kan ikke tegnes)
Det kan ikke tegnes boligkjøperforsikring på naust.
Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått.
Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.
Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.
Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.
Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.
Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet.
Ingen kan direkte eller indirekte erverve mer en to boligseksjoner i et boligsameie jf. eierseksjonsloven § 23. Dersom et erverv har funnet sted i strid med eierseksjonslovens regler kan Kartverket nekte overskjøting. Dersom overskjøting blir nektet er kjøper likevel forpliktet til å gjennomføre handelen med selger, og oppgjør til selger vil finne sted tross manglende overskjøting.
Sameiet kan pålegge salg / tvangssalg av seksjonen som er ervervet i strid med denne bestemmelsen.
Korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 døgn årlig er ikke tillatt iht. eierseksjonsloven §24. Med korttidsutleie menes utleie i inntil 30 døgn sammenhengende. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene og kan i så fall settes til mellom 60 og 120 døgn.
Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.
Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informasjon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.
Det gjøres oppmerksom på at Partners Eiendomsmegling Storfjord sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.
Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på www.partners.no.
Eiendommens adresse er Naust Kalveneset.
Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 48, bnr. 84, snr. 3 i Herøy (M.R.).
Sameiebrøk: 1/8
Vårt oppdragsnummer er 21250045.
Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:
Oppgjørshonorar : 4 800,00
Partners Markedspakke: 10 000,00
Megleropplysninger kommune: 3 000,00
Megleropplysninger Statens Kartverk: 2 200,00
Meglerprovisjon: 30 000,00
Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.
Ansvarlig megler er Lars Hellevik / +47 90 18 63 94/ hellevik@partners.no.