Partners Logo
© 2025 All rights reserved.InstagramLinkedin
Kjøpe
  • Eiendommer
  • Fritidsboliger
  • Nybygg
  • Næring
  • Boligvarsling
Selge
  • Verdivurdering
  • Pristilbud
  • Salgsprosessen
  • Nybygg / utbygger
Kontorer
  • Finn megler
  • Alle kontorer
Om Partners
  • Om oss
  • Administrasjonen

Kontakt

  • Kontakt oss
  • Personvern
Personvern© 2025 All rights reserved.
  • Kjøpe
  • Selge
  • Kontorer
  • Om Partners
  • Kontakt oss
logo

Få drømmeboligen rett i innboksen!

Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.

Prisantydning

Kr.
Kr.

Størrelse

m2
m2

Soverom

Område

Bestill komplett salgsoppgave

Klikk her
Røros

Lergruvbakken 13

Kart
Åpne i Google Maps

La oss ta jobben for deg

Går du med planer om å selge - ta kontakt med en av våre meglere for en uforpliktende prat.

Bestill verdivurdering
Visninger
Meld deg på visning
Nabolagsprofil
37%
Er gift
26%
Er barnefamilier
38%
Har høyskoleutdanning
44%
Har inntekt over 300.000
90%
Eier sin egen bolig
20%
Eier hytte
75%
Har bolig på over 120 kvm
91%
Av boligene er eldre enn 20 år
94%
Bor i enebolig
80%
Av eiendommene har pris over kr. 2,5 mill
Les mer om nabolaget
Visninger
Meld deg på visning

Enebolig med skjermet tomt beliggende i et populært boområde med umiddelbar nærhet til turterreng

Røros
Lergruvbakken 13, 7374 RØROS
Gi budKomplett SalgsoppgaveBudvarselBe om salgssum
Beskrivelse
Drømmer du om hyggelig enebolig med god plassering?

I Lergruvbakken/Vola på Røros finner du en enebolig med solrik tomt og god utsikt. I tillegg til huset er det garasje og en gammel restaurert høyløe. Her bor du usjenert med turterreng rett utenfor døra - året rundt.

Boligen har en innholdsrik planløsning: I hovedetasjen finner du kombinert stue/kjøkken, soverom, bad og en stor solrik terrasse på 28kvm. Underetasjen er innredet med kjellerstue, soverom med kjellervindu, bad samt 2 boder. Hele underetasjen er renovert, nytt panel og nye baderomsmøbler. Garasjen har et isolert innredet soverom/kontor i bakkant med egen inngangsdør. Høyløen er uinnredet med mange bruksmuligheter.

Her får du en innholdsrik eiendom som kombinerer komfort, funksjonalitet og naturnær beliggenhet.
Translate to English
Nøkkelinfo
Prisantydning
2 790 000,-
Omkostninger
89 540,-
Totalpris inkl. omkostninger
2 879 540,-
Totalpris ekskl. omkostninger
2 790 000,-
Eiendomstype
Enebolig
Eierform
Fast eiendom
Byggeår
1985
Soverom
2
Bad
2
Antall rom
3
Bruksareal
159m2
Internt bruksareal
109m2
Eksternt bruksareal
50m2
Terrasse-/balkongareal
28m2
Tomtetype
Eiet
Tomteareal
909.6m2
Energimerke
F
Oppvarmingskarakter
Rød
FINN-kode
411047278
Boligvisninger
Presentert av
Yama Meskinyar
Eiendomsmegler / Avdelingsleder
+4740845408
yama@nylanderpartners.no
Nylander
Presentert av
Yama Meskinyar
Eiendomsmegler / Avdelingsleder
+4740845408
yama@nylanderpartners.no
Fasiliteter
Balkong/terrasse
Parkering
Offentlig vann/kloakk
Peis
Turterreng
Utsikt
Sentralt
Rolig
Kontakt

Yama Meskinyar

Eiendomsmegler / Avdelingsleder

+47 408 45 408yama@nylanderpartners.no
Bestill verdivurdering
Informasjon
Om boligen
Arealer

Totalt bruksareal: 159,0 m²

  • BRA-i: 109,0 m²
  • BRA-e: 50,0 m²

I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 28,0 m²


BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal (høyløe, garasje, rom i garasje).


Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.

Beskrivelse

Drømmer du om hyggelig enebolig?

I Lergruvbakken/Vola på Røros finner du en enebolig med solrik tomt og god utsikt. I tillegg til huset er det garasje og en gammel restaurert høyløe. Her bor du usjenert med turterreng rett utenfor døra - året rundt.

Boligen har en innholdsrik planløsning: I hovedetasjen finner du åpen stue/kjøkkenløsning, soverom, bad og en stor solrik terrasse på 28 kvm. Underetasjen byr på blant annet kjellerstue, soverom, bad samt 2 boder. Garasjen har et isolert innredet rom/kontor med egen inngangsdør i bakkant.

Her får du en innholdsrik eiendom som kombinerer komfort, funksjonalitet og naturnær beliggenhet.

Beliggenhet

Flott beliggenhet i fantastiske omgivelser, nær Røros sentrum. Kun ca. 10 min gange til sentrum, der en har skole, barnehager, alle typer butikker, restauranter, bensinstasjoner, bilverksteder, hoteller, bowlinghall, treningssenter, golfbane, barnealpintbakke +++ Nydelig turterreng i området sommer som vinter til bær, jakt, fiske, gå -og skiturer. Oppkjørte skiløyper like i nærheten, som er en del av Røros sine fantastiske løypenett. Milevis med skiløyper i fantastiske omgivelser. Kun få minutter ned til Hittersjøen.

Innhold

1.ETASJE:

Stue/kjøkken, soverom, bad, gang


KJELLER:

Kjellerstue, bad,2 stk boder, gang, soverom


Standard

ETASJE: 1. Etasje

Stue/kjøkken

Tak: Tømmer/Panel

Vegg: Ubehandlet panel

Gulv: Lakkert Tregulv

Inneholder: Panelovn, Lukket peis, Trapp


Gang

Tak Ubehandlet panel

Vegg Ubehandlet panel

Gulv Gulvbelegg

Inneholder Brannslokker, Røykvarsler, Sikringsskap.


Bad

Tak: Folierte takplater

Vegg: Ubehandlet panel, Våtromstapet

Gulv: Flis

Inneholder: Varme i gulv


Soverom

Tak: Folierte takplater

Vegg: Ubehandlet panel

Gulv: Lakket Tregulv

Inneholder: Panelovn, Garderobeskap


ETASJE: Kjeller

Kjellerstue

Tak: Ubehandlet panel

Vegg: Ubehandlet panel

Gulv: Vegg til vegg teppe

Inneholder: Feieluke, Trapp, Utgang til kjellerlem


Bad

Tak: Folierte takplater

Vegg: Flis

Gulv: Flis

Inneholder: Gulvvarme, Ventil i vegg


Bod

Tak: Ubehandlet panel

Vegg: Malte veggplater

Gulv: Gulvbelegg

Inneholder: Hovedinntaket strøm, Varmtvannsbereder, automatisk vannstopper kaldvann til bad.


Gang

Tak: Ubehandlet panel

Vegg: Ubehandlet panel

Gulv: Vegg til vegg teppe

Adkomst

Se vedlagt nabolagsprofil for kart og oversikt over adkomst. Det vil bli skiltet med &Partners-skilt ved fellesvisning.

Parkering

Parkering i garasje og oppstillingsplass.

Diverse

Det gjøres spesielt oppmerksom på at rom i kjelleretasje som er innredet og brukt som soverom ikke tilfredsstiller kravene til rom for varig opphold. Dette rommet har ikke angitt rombenevnelse i bygningstegningene, men fremstår som bod, og det er ikke søkt om bruksendring. Rommet tilfredsstiller verken krav til rømningsvei eller lyskrav for å være godkjent som rom for varig opphold. Rommets vindu er byggemeldt i annen dimensjon enn bygget. Kjøper påtar seg risikoen for både fremtidig bruk og eventuelle pålegg relatert til dette, herunder risikoen for om bruken lar seg godkjenne, og alle kostnader forbundet med dette.

Selgers egenerklæringsskjema

Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:


2 Kjenner du til om det er utført arbeid på bad/våtrom?

Rehabilitering av kjeller ble gjort før vi arvet boligen.


2.1 Ble tettesjikt/membran/sluk oppgradert/fornyet?

Badet i kjelleretasje ble fullstendig renovert i 2012.


5 Kjenner du til om det er/har vært problemer med drenering, fuktinnsig, øvrig fukt eller fuktmerker i underetasje/kjeller?

Kjelleren ble fylt med vann (ca. 20 cm) i 2011 forårsaket av graving i området som førte til at en bekk tok nytt løp og rant ned innkjørsel og inn på gårdsplass. Fuktighet på teppe i kjellerstue er observert ved 2 anledninger etter kraftig regnvær, i juni 2015 og 10. september 2024. Tiltak er gjennomført (se punkt nedenfor)


11 Kjenner du til om det er/har vært utført arbeid på el-anlegget eller andre installasjoner (f.eks. oljetank, sentralfyr, ventilasjon)?

Kjelleretasje ble rehabilitert med bl.a. nytt elanlegg. Kjellmark AS var ansvarlig entrepenør for rehabiliteringen. Underentrepriser kan være inngått.


24 Er det andre forhold av betydning ved eiendommen som kan være relevant for kjøper å vite om (f.eks. rasfare, tinglyste forhold eller private avtaler)?

Tilbakeslag fra kommunal overvannsledning i området medførte at det ble installert tilbakeslagsventil i nedgravet kum på eiendommen i 2024. Det ble samtidig etablert lokal dreneringskum på gårdsplass med utløp utenfor tilbakslagsventil til huset. Utførende instans var Ola Skott Maskin AS.


Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.

Tilstandsgrader (TG2/TG3) fra tilstandsrapport

OPPSUMMERING TILSTANDSRAPPORT


Tilstandsgrad (TG) tilsier hvilken tilstand objektet har i forhold til et definert referansenivå. For nærmere forklaring av tilstandsgrader se i tilstandsrapporten.


Her kommer en oppsummering av TG i tilstandsrapporten:


TG 0: 0

TG 1: 8

TG 2: 14

TG 3: 1

TG IU: 0


Følgende forhold har fått tilstandsgrad 3:


Bad:

Totalvurdering av membran, tettesjikt og sluk: Det ble avdekket symptomer på svikt i tettesjiktet med forhøyede fuktverdier rundt sluk på befaringsdagen. Strakstiltak må påregnes. Kostnadsestimat er satt for totalrenovering av badet.


Følgende forhold har fått tilstandsgrad 2:


Drenering:

Dreneringen ligger under bakkenivå uten tilgang til inspeksjon. Tilstandsgraden settes ut i fra etableringsåret. Det registreres ingen svikt i drenering ved inspeksjon innvendig samt tilgjengelige steder utvendig. Tg 2 settes grunnet alder på drenering og utvendig fuktsikring. Manglende topplist på utvendig knotteplast ble avdekket. Ved snøsmelting og slagregn vil fukt kunne finne veien bak plasten. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv og grunnmur. Det er utført fuktmåling via en inspeksjonsluke i en kanal som fører vann og avløp til 1. etg. Her påvises det fukt på bunnen av kanalen der rør går ned gjennom sålen i kjeller. Det gjennomføres også fuktsøk på alle gulv uten noen forhøyede utslag bortsett på under gulvfliser på bad som ligger i ytterhjørnet i kjeller hvor fuktsøk gir utslag over hva som er akseptabelt nivå.


Rom under terreng:

På bakgrunn av alder på drenering og fuktsikring settes TG 2.


Yttervegger / fasader: Lufting er ikke iht. dagens anbefalte løsninger, men de løsninger som var vanlig ved byggeår. Lufting er begrenset på grunn av musetetting med treklosser. Grunnet lengde på treklosser er det svært begrensett lufting. Det egistreres på befaringsdagen ingen fuktskader på kledningen.


Vinduer / dører: Tilstandsgrad 2 er satt pga kort gjenværende brukstid på vinduer og dører. Det må påregnes noe vedlikehold av vinduer utvendig i tiden som kommer. Balkong / terrasse: Etterslep på vedlikehold registreres. Tiltak må påregnes. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Konstruksjonen er værslitt og bærere til en viss grad preg av manglende vedlikehold.


Takkonstruksjon: TG2 grunnet alder.


Taktekking og beslag: Tekkingen vurderes å ha oppnådd forventet levetid. Det anmerkes mosegrodd tak på enkelte steder, utover dette ble det ikke observert tegn til lekkasjer eller skader. TG 2 settes på grunn av alder da over halvparten av forventet funksjonstid er nådd.


Takrenner og nedløp: Takrenner og nedløp på østsiden har passert normalt forventet levetid. Selv om de har passert normalt forventet levetid kan de virke i flere år med godt vedlikehold. Øvrige takrenner og nedløp er skiftet.


Bad i kjeller - Totalvurdering av fuktsøk:

Avvik (feil utførelse) avdekket, men ikke konstatert fuktskader. Bad - Totalvurdering av overflater: Overflatene vurderes å ha oppnådd forventet levetid.


Bad - Totalvurdering av fuktsøk:

Det registreres forhøyede fuktverdier i området rundt sluk. Trapp: Det bemerkes at rekkverkhøyde og lysåpninger på trappen ikke oppfyller dagens krav. Åpninger i rekkverk og trapp anbefales ikke og overstige 10 cm, dette med bakgrunn i sikkerhet vedrørende barns bruk av trapp.


Kjøkken:

Kjøkkeninnredningen er av eldre dato, og den mangler bruksfunksjoner/løsninger som er forventbart på et kjøkken.


VVS:

TG-2 er satt med bakgrunn i alder på eldre rør og avløps installasjoner, som har oppnådd forventet normal brukstid. Mangelfull ventilering av badet. Det er montert to veggventiler med naturlig avtrekk. Mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt. Det registreres automatisk vannstopper, men den er kun koblet til kaldvann inn på bad.


TAKSTMANN KOMMENTAR TIL AREALOPPMÅLING OG ROMBENEVNELSE:


Er det avvik i forhold til rømningsvei, brannceller, dagslysflate, takhøyde eller andre forhold som kan medføre fare for helse, miljø og sikkerhet?

Det bemerkes at enkelte vinduer i kjeller rom for varig opphold ikke tilfredsstiller kravet til rømning. Dette grunnet plassering av høyde over gulv. Maks høyde over ferdig gulv skal ikke overstige 1m fra underkant vindu. Ved større avstand må det være et fastmontert møbel med maks høyde 1m over ferdig gulv. Vinduet er for lite. Rømningsvindu må ha høyde minimum 0,6 m og bredde minimum 0,5 m. Summen av høyde og bredde må være minimum 1,5m Svingvinduer med dreieakse, må ha tilsvarende effektiv åpning. Det bemerkes at det er dør ut fra kjelleren som fører til en kjellerlem hvorvidt denne tilfredstiller krav til rømningsvei kan ikke takstmann uttale seg om. Det bør vurdere å få branntilsynet til å vurdere om dette er en godkjent rømningsvei.


Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Byggemåte

Enebolig med kjeller oppført i trekonstruksjon over støpt ringmur. Stående kledning av trepanel, saltaksform tekket med papp. Vinduer er gjennomgående fra byggeår med 2-lags glass.

Tomt

Denne tomten er eiet. 909,60 kvm.


Ferdigattest/brukstillatelse

Ferdigattest og/eller midlertidig brukstillatelse foreligger ikke.


Hvor midlertidigbrukstillatelse ikke er innhentet for tiltak før 01.01.1998 vil byggesaken ikke være korrekt avsluttet. Offentlig myndighet kan i disse tilfeller vurdere ulovlighetsoppfølging, for å få brakt byggetiltakene i samsvar med godkjent søknad/lovens krav.

Adgang til utleie

Det er ikke kjent at det foreligger offentligrettslige regler som er til hinder for at hele eller deler av eiendommen leies ut. Ved utleie av hele boligen gjør vi oppmerksom på eventuell skatt av leieinntekter, og mulig gevinstbeskatning ved et senere salg.

Oppvarming / energiforbruk

Boligen er oppvarmet med elektrisitet og vedovn.


De rom som ikke har oppvarmingskilder vil ikke få dette installert.


Energikarakter: F - Rød

Økonomi
Beregnet totalpris

Prisantydning kr 2 790 000,-


I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:

69 750,00,- (Dokumentavgift)

545,00,- (Tinglysing skjøte)

545,00,- (Tinglysing pantedok. pr. stk)

15 900,00,- (HELP Boligkjøperforsikring)

2 800,00,- (HELP PLUSS)

_______________________________________________________

2 879 540,- Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld

_______________________________________________________

Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.


Kommunale avgifter

Kr. 11 416,- for 2025.


De kommunale avgiftene fordeles på disse postene:

Eiendomsskatt: kr. 4721,-

Feie- og tilsynsavgift: kr. 536,-

Renovasjon: kr. 4320,40.

Vann: kr. 917,05.

Avløp: kr. 921,10.

Løpende kostnader

Andre utgifter knyttet til eiendommen kan være:

  • TV-pakke og bredbåndshastighet.
  • Månedlige utgifter til energi, herunder elektrisitet og ved
  • Forsikring av bygning og innbo
  • Alarm
  • Vegvedlikehold privat veg. Selger har hatt kostnad pr. år på ca. kr 1.000,- for snøbrøyting foretatt av entreprenør Kjellmark.

Disse kostnader vil avhenge av forbruk og avtaler, antall familiemedlemmer i husstanden, ønsket innetemperatur og andre forhold.

Eiendomsskatt

Eiendomsskatt inngår i kommunale avgifter.

Formuesverdi

Primær formuesverdi kr. 421 606,00.

Sekundær formuesverdi kr. 1 686 425,00.

Gjeldende for ligningsåret 2023.

Offentlige forhold
Forsikring

Eiendommen er forsikret i Gjensidige.

Regulering

Eiendommen er regulert til boliger og felles avkjørsel iht. Boligfelt Kirkegårdshage, ikrafttredelse 14.12.1984, id 19840003.


Eiendommen er avsatt til boligområde iht. Kommunedelplan for Røros sentrum, ikrafttredelse 25.06.2009.


Det er kommuneplan under arbeid, Kommunedelplan Røros bergstad, id 201901 og reguleringsplan under arbeid, Vola øst, id 20200012. Kontakt kommunen for nærmere informasjon.


Kart kommuneplanens areal og reguleringskart ligger vedlagt i salgsoppgaven. Kommuneplanens arealdel kan fås ved henvendelse megler. Vi oppfordrer interessenter til å gjøre seg kjent med disse.




Vei, vann og avløp

Eiendommen er tilknyttet offentlig vann og avløp via private stikkledninger/anlegg. Privat vei som vedlikeholdes av brukerne.

Rettigheter og heftelser

Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i eiendommen som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr.


Dnr. 513036, tgl. 13.07.2009 - Best. om adkomstrett

Best. om adkomstrett


For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenhet henvises det til avgivereiendommen. Ta kontakt med megler for mer informasjon.


Velforening


Boplikt

Denne eiendommen er underlagt boplikt.

Ved kjøp av denne eiendom må kjøpere signere egenerklæring der man bekrefter at eiendommen skal brukes som helårsbolig jfr. konsesjonslov §7.


For å hindre at eiendommer som bør brukes til helårsbolig blir benyttet til fritidsformål, har kommunen bestemt at reglene om konsesjonsfrihet uten boplikt helt eller delvis ikke gjelder innenfor verneområdet.


Erklæringen skal vedlegges skjøtet for tinglysing, og oppgjøret kan ikke foretas før skjøtet er tinglyst. Konsesjonsfriheten er betinget av at man ikke foretar bruksendring i strid med plan.

Diverse
Løsøre og tilbehør

Det gjøres spesielt oppmerksom på at boligens tilbehør og løsøre ikke medfølger handelen med mindre dette fremkommer av nærværende prospekt. Hvitevarer medfølger der dette er spesielt angitt i salgsoppgaven. Fastmontert og innebygget kjøkken- og baderomsinnredning følger boligen. Med mindre annet er spesifisert i salgsoppgaven gjelder NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehør.

Overtagelse

Overtagelse skjer etter nærmere avtale og avtales normalt senest i forbindelse med budaksept. Vennligst oppgi ønsket overtagelsesdato i bud.

Om salgsoppgaven

Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.

Boligselgerforsikring

Selger har tegnet boligselgerforsikring. Forsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset til eiendommens salgssum, oppad begrenset til 14 millioner kroner. Forsikringen gjelder fra budaksept. Er det mer enn 12 måneder til overtakelse, så gjelder forsikringen først fra overtakelse. Dersom det ikke blir avtalt overtakelsesdato samtidig med budaksept, så gjelder forsikringen først fra overtakelsen.


Selger har utarbeidet et egenerklæringsskjema og innhentet en tilstandsrapport som er vedlagt salgsoppgaven. I henhold til avhendingsloven anses kjøper kjent med de opplysninger som framgår av et salgsdokument. Kjøper oppfordres derfor til å gjøre seg kjent med denne. Forsikringen løper i perioden kjøper kan reklamere, dog maksimalt 5 år fra overtakelse av eiendommen. Ved salg av landbrukseiendom og småbruk er det kun våningshus og/eller kårbolig med evt. direkte tilhørende garasje og tomt som omfattes av forsikringen. Ved salg av kombinasjonseiendom der boligdelen utgjør 50 % eller mer, svarer selskapet for skader på den delen av boligen som er regulert og/eller benyttet til boligformål. Forsikringen dekker ikke verditap som følge av forekomst av insekter, feil ved arbeider som er utført av sikrede etter avtale med kjøper, eller for arbeider som sikrede påtar seg å utføre etter avtale med kjøper. Dette gjelder uavhengig av om arbeidet er utført av/på vegne av sikrede eller kjøper, og uavhengig av om arbeidet faktisk er utført.


Dersom sikrede gir lovnader vedrørende tilstand eller utførelse så kan ikke selskapet holdes ansvarlig for dette.

Forsikringen dekker ikke krav som følge av dårlig/mangelfull rengjøring eller rydding av eiendommen, eller krav knyttet til tilbehør som

skal følge med eiendommen. Forsikringen dekker ikke skade som oppstår eller påføres eiendommen i perioden mellom budaksept og kjøpers overtagelse. Som skade regnes her også komponenter som fjernes i denne perioden.

Forsikringen dekker ikke verditap som følge av forekomst av insekter.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne Boligkjøperforsikring. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.


Boligkjøperforsikring tegnes senest på kontraktsmøtet.

Kjøpsvilkår
Budgivning

Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått.


Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.


Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.

Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.


Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.


Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.

Lov om hvitvasking

Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.


Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.


Salgsbetingelser

Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.


Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.


Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.


Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.


Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).


Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.


Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.


Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet.

Lov om avhending av fast eigedom (avhendingslova)

Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.

Vedlegg til salgsoppgave og kjøpekontrakt

Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, bygningstegninger, reguleringskart og kart kommuneplanens arealdel, energiattest m.m. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.


Det gjøres oppmerksom på at Nylander &Partners, Røros sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.

Finansiering

Vi samarbeider med TolgaOs Sparebank som de tilbyr gode betingelser til våre kunder. Kontakt din megler om dette og vi setter deg i kontakt med finansiell rådgiver. Meglerforetaket mottar honorar ved formidling av finansielle tjenester.

Behandling av personopplysninger

Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på foretakets hjemmeside.

Om oppdraget
Adresse, matrikkel og oppdragsnummer

Eiendommens adresse er Lergruvbakken 13.

Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 135, bnr. 708 i Røros.


Vårt oppdragsnummer er 13250039.

Megler og meglers vederlag

Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:


Provisjon 1,500 % av salgssummen inkl. mva (minimum 44 000 inkl. mva)


Oppgjørsgebyr: 6 890,00

Digitale oppdragtjenester: 2 190,00

Markedspakke Standard: 17 900,00

Tilretteleggelsesgebyr: 15 000,00

Utleggsgebyr pr. stk: 850,00

Visningshonorar pr. stk: 2 900,00

Salgsoppgaver 6 stk.: 1 690,00


Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.


Ansvarlig megler er Yama Meskinyar / +47 40 84 54 08/ yama@nylanderpartners.no.

Vedlegg
Salgsoppgave