Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.
Meld deg på visning eller kontakt eiendomsmegler for privatvisning. Visning blir ikke gjennomført uten påmeldte.
Meld deg på visning eller kontakt eiendomsmegler for privatvisning. Visning blir ikke gjennomført uten påmeldte.
Totalt bruksareal: 263,0 m²
I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 58,0 m²
BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid. BRA-b: Innglasset balkong. GUA: Gulvareal. ALH: Areal med lav himlingshøyde.
Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.
Velkommen til Kronstadbakken 14 - En innholdsrik og familievennlig enebolig som er betydelig oppgradert gjennom årene, og utvidet og delvis renovert i 2006/2007. Boligen har en arealeffektiv planløsning over to plan og inneholder blant annet to soverom i hovedetasje, bad, vaskerom, garderobe, kjøkken og stue med utgang til en terrasse på ca. 58 m². Kjelleren er innredet med et romslig bad og fem rom som benyttes som soverom. Det kan være mulig å lage hybel i kjeller, se pristilbud som er vedlagt i salgsoppgave.
Eiendommen har en stor og pent opparbeidet tomt med en asfaltert gårdsplass som gir rikelig med parkeringsmuligheter. Garasjen er betydelig påkostet de senere år, og har montert elbillader, innredning, miniventilasjon, vask og sluk. Beliggenheten i et rolig og etablert nabolag gjør dette til et ideelt hjem for de som verdsetter et trygt og barnevennlig bomiljø.
Velkommen til en hyggelig visning!
Eiendommen har en attraktiv og meget barnevennlig beliggenhet i et etablert og rolig boligområde på Kronstad. Området består hovedsakelig av eneboliger og er kjent for sitt gode og trygge bomiljø, ideelt for barnefamilier.
Fra boligen er det kort gangavstand til de fleste av hverdagens nødvendigheter. Nærmeste dagligvarebutikk, Coop Extra Kronstad, ligger få minutter gange unna. Offentlig kommunikasjon er lett tilgjengelig med bussholdeplass ca. 300 meter fra eiendommen, som gir gode forbindelser videre. For reisende er det kun ca. 5 minutters kjøretur til Alta lufthavn.
For familier med barn finnes det flere barnehager og skoler i nærområdet. Kronstad barnehage ligger ca. 900 meter unna, mens Elvebakken skole (1-7 trinn) og Kaiskuru skole (1-7 trinn) er innenfor en avstand på ca. 1,7-1,8 km. Nærheten til tur- og friluftsområder gir rike muligheter for rekreasjon og utendørsaktiviteter året rundt, med fine stier og naturområder like i nærheten.
Enebolig over to etasjer som inneholder:
Kjeller: Fem soverom, bad, tre ganger og to boder.
1. etasje: To soverom, stue, kjøkken, bad, vaskerom, toalettrom, gang, entré og bod.
Rombenevnelser er ihht takstmannen rombeskrivelse, og kan avvike fra det godkjente.
Entré
Boligen har en romslig entré og gang med behagelig gulvvarme, som gir en god velkomst inn i hjemmet. I tilknytning til inngangspartiet finnes også en praktisk bod som sørger for rikelig med ekstra lagringsplass.
Stue
Stuen er boligens hjerte, et lyst og luftig rom med store vindusflater som slipper inn rikelig med naturlig lys. De lyse overflatene bidrar til en behagelig atmosfære. Rommet har en god planløsning som gir en naturlig plassering for en romslig sofagruppe og annet ønsket møblement. For ekstra hygge og varme på kjølige dager er det installert en peisovn. rommet er det også gulvvarme. Fra stuen er det direkte utgang til en stor og solrik terrasse, som utvider oppholdsarealet på sommerstid.
Kjøkken
Kjøkkenet har en praktisk og funksjonell utforming med rikelig skap- og benkeplass. Innredningen har profilerte fronter som gir et tidløst preg. De gode arbeidsflatene gjør matlagingen til en lek, og det er rikelig med oppbevaringsplass i både over- og underskap. Rommet har også plass til en hyggelig spiseplass.
Bad, vaskerom og toalettrom
Boligen inneholder to bad, et separat vaskerom og et toalettrom. Baderommet i første etasje har behagelig gulvvarme, vegghengt baderomsinnredning, toalett og et praktisk dusjkabinett. I kjelleretasjen finnes et romslig bad, innredet med servant, toalett og dusjkabinett. Det separate vaskerommet i første etasje er funksjonelt og forenkler klesvasken, mens det ekstra toalettrommet i samme etasje er praktisk i en travel hverdag.
Soverom
Eneboligen har totalt syv rom som benyttes som soverom, men det gjøres oppmerksom på at de fem rommene i kjeller ikke er godkjent til formålet. Alle rommene er av god størrelse, med plass til seng, nattbord og garderobeløsninger eller annet ønsket møblement. Flere av rommene har gode løsninger for oppbevaring.
Info fra selger:
Garasjen er å regne som rimelig ny, den er bygget på en gammel "kald" garasje i perioden 2021-2022. Nytt betong gulv med varmekabler i 3 soner, gulvet er malt med sterk Mapei epoxy maling. Nytt tak både innvendig og utvendig, nye vinduer, port (porten er fra 2018) og dør. Alt av el er nytt. Det er også installert EL bil lader. Det er også tatt inn vann i garasjen, det er koblet på ved vanninntak i kjeller på huset, derifra går vannledningen va 2+-25 cm under bakken fram til garasjen, det er varmekbaler i den som må stå på hele vinteren. Sluket/vannrist i garasjen er type "synke" sluk, men er også tilkoblet utvendig sluk som er ute foran porten. (Ingenting av dette er søkt om)
Eller har vi gjort følgende:
Asfaltert innkjørsel/gårdsplass (2019)
Bygget ny terasse/trapp (2020)
Plantet hekk mot nabo (2017)
Opparbeidet jordbærland (2019)
Bygget stue ut 4-5 kvadrat (muren under tilbygget er L formet og støpt rett på en betongplatt.(2021)
Satt nytt gulv i stue, kjøkken og hall, med gulvvarme under.(2021)
Samtidig ble det også utvidet åpning mellom stue/kjøkken, stue/hall og gang/hall
Nye spotter i stue (2021)
Satt inn 5 nye vinduer i stue (2021)
Satt inn nye innerdører i hoved etg.(2025)
Overflate oppusing på bad, malt gulv og vegger (2025)
Nytt dusjkabinett ny baderomsinnrednng (2025)
Malt huset og garasjen (2020)
Nytt toalett bad kjeller (Usikker, 2022?)
Nytt dusjkabinett bad kjeller (2021)
Ny 300 liter VVB (2021)
Nye utelys (2019)
Ny ytterdør (2020)
Nytt teppeflisgulv (satt på belegg) soverom i hoved etg. (2025)
Nye IKEA skap for klær soverom (2024)
Nye IKEA PAX div klær/garderobe på bod i kjeller (2024)
Ny sentralstøvsuger (2020)
Kjøkken malt og foliert (2024)
Oppvaskmaskin, komfyr og kjøleskap er byttet i perioden 2018-2024
Ny utekran og innekran garasje (2025)
Alt av EL, RØR og SNEKKER opplegg som er "tatt" i mens vi har bodd her er utført av fagpersonell. Maling, gulvlegging, og mur til tilbygg og garasje er satt opp selv. Garasjegulv er støpt selv.
Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:
Når kjøpte du boligen?: 2016
Har du selv bodd i boligen?: Ja
Når og hvor lenge har eieren bodd i boligen? Hvis det er lengre perioder eieren ikke har bodd i boligen er det fint om du oppgir dette. Her kan du også oppgi annen relevant informasjon om eierskapet.: Vi har bodd i boligen siden vi kjøpte den i 2016
1 Har det vært feil på bad, vaskerom eller toalettrom?: Nei, ikke som jeg kjenner til
2 Er det utført arbeid på bad, vaskerom eller toalettrom?: Ja
2.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
2.1.2 Årstall: 2025
2.1.3 Hvordan ble arbeidet utført?: Faglært
2.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Montert opp nytt Dusjkabinett og tilkobling av vann og avløp på Baderomsinnredning.
2.1.5 Hvilket firma utførte jobben?: Arnesen rør AS
2.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet?: Nei
2.2.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
2.2.2 Årstall: 2025
2.2.3 Hvordan ble arbeidet utført?: Faglært
2.2.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Momtert opp nytt Dusjkabinett og tilkobling av vann og avløp på Baderomsinnredning.
2.2.5 Hvilket firma utførte jobben?: Arnesen rør AS
2.2.6 Har du dokumentasjon på arbeidet?: Nei
3 Har det lekket vann utenfra og inn, eller er det sett andre tegn til fukt?: Ja, I kjeller på et soverom er "lysgraven" kappet ned for at det skal være enklere og eventuelt evakuere, og det har skjedd en gang at det har bygget seg opp is utvendig slik at det har blitt fall til lysgrav, dette skjedde samtidig med kraftig mildvær og mye nedbør og da rant vannet i lysgraven, det fylte seg oppetter vinduet, vinduet var ganske tett, men noe vann "sivet" inn. Brukte vannpumpe på å tømme lysgrav og samtidig fikk vi isen vekk og fallet ble borte. Dette har skjedd kun en gang. Uten å ha undersøkt nærmere vil jeg tro mesteparten kom fra takrenne nedløp. Eventuelt kan man kanskje støpe på igjen på lysgraven slik at den blir opprinnelig høyde, eventuelt enkelt sette på et rør på takrenne nedløpet.
4 Er det utført arbeid på tak, yttervegg, vindu eller annen fasade?: Ja
4.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
4.1.2 Årstall: 2021
4.1.3 Hvordan ble arbeidet utført?: Faglært, Ufaglært
4.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Bygget ny vegg, gulv og tak (innvendig) Satt inn 5 nye vinduer i stue
4.1.5 Hvilket firma utførte jobben?: BIW Drift AS
4.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet?: Nei
4.1.7 Fortell kort hva som ble gjort av ufaglærte: Støp av ny L mur under tilbygget. Muren er støpt på Betong platt., muren er ca 3600x100 cm i en L.
5 Har sameiet eller borettslaget hatt problemer med fukt, vann eller oversvømmelse i kjeller eller underetasje?: Ikke relevant for denne boligen.
6 Har boligen kjeller, underetasje eller andre rom under bakken?: Ja
7 Er det observert vann eller fukt i kjeller, krypkjeller eller underetasje?: Nei, ikke som jeg kjenner til
8 Er det utført arbeid med drenering?: Nei, ikke som jeg kjenner til
9 Har det vært feil på det elektriske anlegget?: Nei, ikke som jeg kjenner til
10 Er det utført arbeid på det elektriske anlegget?: Ja
10.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
10.1.2 Årstall: usikker
10.1.3 Hvordan ble arbeidet utført?: Faglært
10.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Alt elektrisk er gjort av samme elektriker mens vi har eid huset. Det som er gjort er følgende: Varmefolie/kabler i stue, kjøkken og hall. Div. Stikk her og der. Div nye taklys her og der. Noen utvendige stikk
10.1.5 Hvilket firma utførte jobben?: Elektriker1 AS og Mellatronikk AS
10.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet?: Nei
11 Har eiendommen privat vannforsyning (ikke tilknyttet det offentlige vannettet), septik, pumpekum, brønn, avløpskvern eller liknende?: Nei, ikke som jeg kjenner til
12 Har det vært feil på utvendige eller innvendige avløpsrør eller vannrør?: Ja, Avløpsrør fra vasken på badet i 1 etg. har løsnet i vegg/tak, dette er noen år siden og ble fikset via Gjensidige forsikring. Avløp fra kjøkken har tettet seg pga at vi har hatt kjøkkenavfallskvern og trolig for lite fall på rør.
13 Er det utført arbeid på utvendige eller innvendige avløpsrør eller vannrør?: Ja
13.1.1 Navn på arbeid: Nytt arbeid
13.1.2 Årstall: usikker
13.1.3 Hvordan ble arbeidet utført?: Faglært
13.1.4 Fortell kort hva som ble gjort av faglærte: Fikset fuktskader i tak på badet i kjeller
13.1.5 Hvilket firma utførte jobben?: Recover? (Gjensidige)
13.1.6 Har du dokumentasjon på arbeidet?: Nei
14 Er det eller har det vært nedgravd oljetank på eiendommen?: Nei, ikke som jeg kjenner til
15 Har det vært feil på varmeanlegg eller ventilasjonsanlegg?: Nei, ikke som jeg kjenner til
16 Er det utført arbeid på varmeanlegg eller ventilasjonsanlegg?: Nei, ikke som jeg kjenner til
17 Er det tegn på setningsskader eller sprekker i for eksempel grunnmur eller fliser?: Nei, ikke som jeg kjenner til
18 Har det vært feil eller gjort endringer på ildsted eller pipe?: Nei, ikke som jeg kjenner til
19 Har det vært skadedyr i boligen eller andre bygninger på eiendommen?: Nei, ikke som jeg kjenner til
20 Har det vært skadedyr i fellesområdene til sameiet eller borettslaget?: Ikke relevant for denne boligen.
21 Har det vært mugg, sopp eller råte i boligen eller andre bygninger på eiendommen?: Nei, ikke som jeg kjenner til
22 Har det vært mugg, sopp eller råte i sameiet eller borettslaget?: Ikke relevant for denne boligen.
23 Mangler boligen eller andre bygninger brukstillatelse eller ferdigattest for søknadspliktige tiltak?: Ja, Garasjen er flyttet og utvidet. Dette er ikke byggemeldt eller søkt om. Den er i tillegg noen kvadratmeter for stor. Stue er også utvidet med 4-5 kvadratmeter uten at dette er byggemeldt. (vegg er flyttet ut, tak var der som takutstikk)
27 Er det utført radonmåling?: Nei, ikke som jeg kjenner til
28 Er det andre forhold av betydning eller sjenanse for eiendommen eller nærområdet?: Nei, ikke som jeg kjenner til
29 Foreligger det planer eller bestemmelser som kan medføre endringer av felleskostnader eller fellesgjeld?: Ikke relevant for denne boligen.
30 Er sameiet eller borettslaget er involvert i konflikter av noe slag?: Ikke relevant for denne boligen.
31 Har ufaglærte utført arbeid som normalt bør utføres av faglærte? Du trenger ikke gjenta noe du allerede har nevnt.: Alt av EL, RØR og SNEKKER opplegg som er "tatt"i mens vi har bodd her er utført av fagpersonell Maling, gulvlegging, og mur til tilbygg og garasje er satt opp selv. Garasjegulv er støpt selv Smått enkelt vedlikehold er gjort selv.
32 Har du andre opplysninger om boligen eller eiendommen utover det du har svart?: Ja, Tomtegrense mot nærmeste nabo er ikke i henhold til gjerde som er oppsatt. (Dette er oppsatt før vi kjøpte boligen).
Tilleggskommentar:
Ikke angitt
Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.
OPPSUMMERING TILSTANDSRAPPORT
Oppsummering av avvik med tilstandsgrad 2 (TG2) og tilstandsgrad 3 (TG3) fra vedlagt tilstandsrapport:
Følgende bygningsdeler har fått TG2 (vesentlig avvik) i tilstandsrapporten:
Våtrom - Bad 1. etasje: - Fallforhold (gulv): Lokalfall i sluksonen er mindre enn hva som ideelt anbefales. Det vurderes at fallforholdet ikke fører til tilfredsstillende avrenning av bruksvannet i nedslagsfeltet. Tiltak bør iverksettes ved behov. Til informasjon: Høydeforskjeller med tanke på lekkasjesikkerhet er mindre enn hva som ideelt anbefales. Basert på en skjønnsvurdering er likevel forholdet vurdert til å gi tilfredsstillende lekkasjesikkerhet, selv om fallforhold/oppkant ved dørterskel er mindre enn anbefalt. - Membran, tettesjikt og overgang til sluk.: På bakgrunn av alderen til tettesjiktet er det grunn til å varsle om risiko for svekket tettefunksjon eller lignende forhold som utvikles over tid. Tettesjiktets eksakte tilstand/eventuelle restlevetid er ikke kjent. - Vannrør: Se punkt "Vannrør" under avsnitt om tekniske anlegg. - Avløpsrør (ink. sluk): Se punkt "Avløpsrør" under avsnitt om tekniske anlegg. - Sanitærutstyr / innredning: Drenering fra innebygget toalettsisterne er ikke registrert. Det kan derfor ikke verifiseres om vanninstallasjonen er utført slik at eventuelt lekkasjevann raskt blir synliggjort. Ytterligere undersøkelser anbefales slik at tiltak kan iverksettes ved behov. - Fukt i tilliggende konstruksjoner: På grunn av våtrommets utforming og bruk er det ikke praktisk mulig å gjennomføre hulltaking og fuktmåling i de mest fuktutsatte delene av våtsonen, som erfaringsmessig er områdene der skader forekommer. Hulltaking og fuktmåling i lukkede konstruksjoner er derfor ikke utført. Det ble derimot gjennomført et overflatesøk med fuktindikator, uten at det ble påvist indikasjoner som tyder på fuktskader. Basert på våtrommets slitasjegrad og registrerte avvik er TG2 valgt for å belyse at konstruksjonen har fuktrisiko selv om tilstanden inne i konstruksjonen er ukjent.
Våtrom - Bad kjeller: - Helhetsvurdering: Det er valgt å vurdere våtrommet (og tilhørende bygningsdeler) med en samlet helhetsvurdering. Følgende hovedmomenter er lagt til grunn for vurderingen: På bakgrunn av alderen til for eksempel røropplegg, tekniske installasjoner, tettesjikt og lignende er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid, men ikke lar seg observere direkte. Det ble registrert slitasje, elde og lignende avvik på synlige overflater. Platene er montert uten bruk av bunnlist og elastisk fugemasse i underkant av platene. Det vurderes at overgangene i innerhjørnet ikke er tettet på anbefalt måte. Gulvbelegget har sprekker og utettheter i overganger. Fallforhold i dusjsonen fører ikke til tilfredsstillende avrenning av bruksvannet i nedslagsfeltet. Med bakgrunn i at våtrommets vegger er av mur/betong er det ikke praktisk mulig å gjennomføre fuktmåling/hulltaking i et område der det erfaringsmessig forekommer skader. Hulltaking og fuktmåling i lukkede konstruksjoner er derfor ikke utført. Basert på våtrommets slitasjegrad og registrerte avvik er TG2 valgt for å belyse at konstruksjonen har fuktrisiko selv om tilstanden inne i konstruksjonen er ukjent. Det gjøres oppmerksom på at videre bruk av dusjkabinett kan være med på å redusere faren for følgeskader med bakgrunn i ovennevnte forhold. Det gjøres oppmerksom på at våtrommets anbefalte brukstid er passert. Basert på alle ovennevnte forhold bør det gjennomføres jevnlig ettersyn av våtrommet, slik at nødvendige tiltak kan iverksettes. Eksakt tilstand på bygningsdeler som ikke lar seg inspisere er ikke kartlagt. Våtrommets eventuelle restlevetid er ikke kjent, og det må påregnes tiltak i fremtiden.
Våtrom - Vaskerom: - Helhetsvurdering: Det er valgt å vurdere våtrommet (og tilhørende bygningsdeler) med en samlet helhetsvurdering. Følgende hovedmomenter er lagt til grunn for vurderingen: På bakgrunn av alderen til for eksempel røropplegg, tekniske installasjoner, tettesjikt og lignende er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid, men ikke lar seg observere direkte. Det ble registrert slitasje, elde og lignende avvik på synlige overflater. Ventilasjonen vurderes ikke til å være tilstrekkelig. På grunn av våtrommets utforming og bruk er det ikke praktisk mulig å gjennomføre hulltaking og fuktmåling i de mest fuktutsatte delene av våtsonen, som erfaringsmessig er områdene der skader forekommer. Hulltaking og fuktmåling i lukkede konstruksjoner er derfor ikke utført. Det ble derimot gjennomført et overflatesøk med fuktindikator, uten at det ble påvist indikasjoner som tyder på fuktskader. Basert på våtrommets slitasjegrad og registrerte avvik er TG2 valgt for å belyse at konstruksjonen har fuktrisiko selv om tilstanden inne i konstruksjonen er ukjent. Det gjøres oppmerksom på at våtrommets anbefalte brukstid er passert. Basert på alle ovennevnte forhold bør det gjennomføres jevnlig ettersyn av våtrommet, slik at nødvendige tiltak kan iverksettes. Eksakt tilstand på bygningsdeler som ikke lar seg inspisere er ikke kartlagt. Våtrommets eventuelle restlevetid er ikke kjent, og det må påregnes tiltak i fremtiden.
Kjøkken: - Innredning: Benkeplate er tekket i vinyl som har enkelte synlige riper. Tilstand under vinyl er ikke kjent. Tiltak kan bli nødvendig. - Annet: Det observeres skade i gulv list mot stue og løs list på terrassedør. Eksakt årsak er ukjent. Tiltak bør påregnes.
Toalettrom (Ikke våtrom): - Vannrør: Se punkt "Vannrør" under avsnitt om teknisk anlegg. - Avløpsrør: Se punkt "Avløpsrør" under avsnitt om teknisk anlegg.
Øvrige rom: - Overflater vegger: Svelleskader observeres på vindusforing på bod. Eksakt årsak er ukjent men vannsøl vurders som sannsynlig medvirkende årsak. Forholdet vurderes til å være av estetisk karakter. Tiltak kan iverksettes ved behov.
Rom under terreng (kjeller, underetasje, sokkeletasje) : - Overflater vegger: Veggflater har stedvise synlige skader. Eksakt årsak er ukjent. Tiltak kan iverksettes ved behov. - Overflater gulv: Gulvets overflatemateriale har enkelte synlige skader i gang og bod. Eksakt årsak er ukjent. Tiltak kan iverksettes ved behov. Det registreres stedvise riper i gulvets overflatemateriale i bod og soverom. Forholdet vurderes til å være av estetisk karakter. - Innerdører: Dørbladet på bad kommer i kontakt med karmen, noe som gjør at døren henger når den åpnes og lukkes. - Konstruksjoner (tilfarergulv, himling og vegger).: Hulltaking i forbindelse med fuktmåling viser at konstruksjonen har en oppbygging som vurderes til å være en risikokonstruksjon. Det observeres innvendig dampsperre i veggkonstruksjonen, noe som erfaringsmessig er forbundet med forhøyet risiko for fuktproblematikk (innvendig dampsperre hindrer uttørking). Til informasjon: Det er foretatt hulltaking og utført fuktmåling med egnet instrument i utlektet veggkonstruksjon. Det ble ikke registrert forhøyede verdier. Målingen gir kun et øyeblikksbilde av forholdene og kan for eksempel endre seg med årstider, fukt- og temperaturforhold. Det kan heller ikke sies med sikkerhet at forholdet er det samme i andre deler av konstruksjonen. Relativ fuktighet ble målt til 20,9 prosent, ved 15,8 celsius og duggpunkt ved -6,4 celsius.
Innvendige trapper: - Innvendige trapper: Trappen er slitt/aldringspreget, men forholdet vurderes til å være av estetisk karakter. Trappen har ikke håndløper på begge sider. Trappen har åpninger på mer enn 0,10 meter. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke trappen dagens krav til sikkerhet. Tilstandsgrad settes iht. NS3600. Om trappen vil oppfylle kravene som var gjeldene på oppføringstidspunktet eller ikke, er ikke videre undersøkt.
Tekniske anlegg, VVS anlegg (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): - Vannrør (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): Vannrør av kobber som er fra boligens opprinnelige byggeår er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid. - Avløpsrør. (Sjekkpunkter utover det som er inkludert i andre rom): Avløpsrør er vurdert til å ha en alder som tilsier at anbefalt brukstid er passert. På bakgrunn av alderen er det grunn til å varsle om risiko for skjulte avvik, svekket funksjon, usikker restlevetid eller lignende forhold som utvikles over tid.
Dører og vinduer: - Vinduer: Lav/ingen klaring mellom utvendig listverk og beslag under vinduet. Kan føre til fuktoppsug i trevirket, forkorte levetiden og vanskliggjør overflatebehandling. Forholdet bør holdes under oppsikt.
Yttertak: - Helhetsvurdering: Det er valgt å vurdere yttertaket (og tilhørende bygningsdeler) med en samlet helhetsvurdering. Følgende hovedmomenter er lagt til grunn for vurderingen: Yttertaket er ikke inspisert på grunn av snø-/isforhold. Vurderingen er derfor basert på informasjon om yttertakets alder og eventuelle observasjoner gjort fra innsiden, med den begrensning dette innebærer. Tilleggsundersøkelser bør derfor gjennomføres når forholdene ligger til rette. På bakgrunn av bygningsdelenes alder er ukjent er det grunn til å varsle om risiko for skader, svekket funksjon eller lignende forhold som utvikles over tid. Det gjøres oppmerksom på at en komplett undersøkelse av yttertaket krever stillas og/eller andre sikkerhetsmessige forutsetninger som ikke var til stede på befaringsdagen. Basert på alle ovennevnte forhold bør det gjennomføres ytterligere undersøkelser for å kartlegge eksakt tilstand og hvilke tiltak som eventuelt skulle være nødvendig. Restlevetiden på de forskjellige bygningsdelene er ikke kjent.
Terrasser / platting på terreng: - Annet: Rekkverkshøyden er under 1,0 meter. Basert på ovennevnte forhold oppfyller ikke terrassen dagens krav til sikkerhet. Om terrassen vil oppfylle kravene som var gjeldene på oppføringstidspunktet eller ikke, er ikke videre undersøkt.
Drenering: - Helhetsvurdering: Det er valgt å vurdere dreneringen med en samlet helhetsvurdering. Dreneringens tilstand og funksjon påvirker innvendige bruksområder og innvendige bygningsdelers tilstand. Følgende hovedmomenter er lagt til grunn for vurderingen: Bygningsdelen er nedgravd og skjult, noe som gjør at det er vanskelig å angi noen eksakt tilstand. Estimert teknisk levetid på drenssystemer har et betydelig sprang, og er mellom 20 - 60 år. Basert på alder er derfor restlevetiden vurdert til å være usikker. Fullverdig undersøkelse av dreneringen (terrengfall, avrenning, fuktsikring og lignende) er ikke mulig på grunn av snøforhold, med den begrensning dette innebærer. Tilleggsundersøkelser bør derfor gjennomføres når forholdene ligger til rette. Utvendig fuktsperre er stedvis ikke klemt med toppbeslag. Basert på alle ovennevnte forhold bør det gjennomføres ytterligere undersøkelser av fagkyndige for å kartlegge eksakt tilstand og hvilke tiltak som eventuelt skulle være nødvendig.
Frittstående byggverk: - Frittstående byggverk: Det er gjort en samlet forenklet vurdering av tilstanden på bygningsdelen. Følgende hovedmomenter er lagt til grunn for vurderingen: Deler av kledningen er avsluttet for nært terreng (eller andre bygningsdeler), noe som kan gi forkortet levetid og økt behov for vedlikehold.
Følgende bygningsdeler har fått TG3 (store eller alvorlige avvik) i tilstandsrapporten:
Elektrisk anlegg: - Forenklet vurdering av det elektriske anlegget: Det er observert utettheter rundt kabelføringer i sikringsskap. Det er kun fremlagt samsvarserklæring på deler av utførte arbeider på det elektriske anlegget. Med bakgrunn i TG3 må det gjennomføres en utvidet el-kontroll av en kvalifisert elektrofaglig person. Det må gjøres strakstiltak. Underliggende sjablongmessig prisanslag gjelder for el-kontroll.
Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.
Iht. tilstandsrapport
Enebolig oppført i 1977 over to plan. Bygningen er fundamentert med grunnmur av betong på ukjent byggegrunn, med støpt plate på mark. Yttervegger er oppført i trekonstruksjoner og er utvendig kledd med en kombinasjon av stående og liggende trekledning. Etasjeskillere er utført som trebjelkelag. Boligen har et saltak i trekonstruksjon, tekket med metallplater.
Vinduer: Karmer av tre med 3-lags glass, med varierende alder fra 2007 til 2020.
Inngangsdør: Entrédør med glassfelter og elektrisk kodelås.
Balkongdør: Dør med karm av tre og 3-lags glass.
Terrasse på ca. 58 m² i trekonstruksjon med adkomst fra stuen.
Det gjøres særskilt oppmerksom på at det ifølge kommunen ikke foreligger ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse for eiendommen. Et tilbygg på ca. 4-5 kvm og en vesentlig ombygget/oppgradert garasje er, ifølge opplysninger fra selger, ikke omsøkt og godkjent av bygningsmyndighetene. Kjøper overtar ansvaret og risikoen for dette.
Garasje:
Panel utvendig, takstoler, og bindingsverket (utvendig) er fra byggeår. Garasjen er flyttet dit den står i 2018, da ble det satt opp på ny grunnmur og støpt nytt betonggulv. Det er satt opp nytt bindingsverk innvendig, isolert 15 cm, nytt tak innvendig, nytt elektrisk anlegg og malt gulv med epoxy maling. Garasjen er ca 48,5 m² innvending, men utvendig er den for stor og dermed «ulovlig oppført». Garasje er ikke byggemeldt ellersøkt disp for størrelse. Kjøper overtar ansvaret og risikoen for dette.
For en detaljert gjennomgang av boligens tekniske tilstand, henvises det til vedlagte tilstandsrapport.
Diverse:
- Det er innlagt vann og avløp i garasje. Dette er ikke søkt om.
- Kjellerareal er i hovedsak godkjent som bod, hobby etc, og dermed ikke godkjente oppholdsrom. I følge selger er rømningsveier ok, og søknadsprosess for å få rommene godkjent er satt i gang. En evt. godkjenning av rom i kjeller er kjøpers risiko og ansvar.
- Tilbygg bolig 4-5 kvadrat er ikke byggemeldt/søkt (tak var utstikk og er dermed ikke bygget ut)
- Gjerde mot nabo på gnr/bnr 33/341 følger ikke tomtegrensen slik at tomten går noe lenger inn på Kronstadbakken 14. Se kart som er vedlagt i salgsoppgave for tomtegrense.
Forhold nevnt over er kjøpers risiko og ansvar.
Info fra selger:
- I kjeller på et soverom er "lysgraven" kappet ned for at det skal være enklere og eventuelt evakuere, og det har skjedd en gang at det har bygget seg opp is utvendig slik at det har blitt fall til lysgrav, dette skjedde samtidig med kraftig mildvær og mye nedbør og da rant vannet i lysgraven, det fylte seg oppetter vinduet, vinduet var ganske tett, men noe "sivet" inn. Brukte vannpumpe på å tømme lysgrav og samtidig fikk vi isen vekk og fallet ble borte. Dette har skjedd kun en gang. Uten å ha undersøkt nærmere vil jeg tro mesteparten kom fra takrenne nedløp. Eventuelt kan man kanskje støpe på igjen på lysgraven slik at den blir opprinnelig høyde.
Denne tomten er eiet.
1015,60 kvm.
Eiendommen har en eiet tomt på ca. 1016 kvadratmeter. Tomten er pent opparbeidet og byr på en kombinasjon av plenareal, diverse beplantninger og hellelagte partier. Innkjørselen og den store gårdsplassen ble asfaltert i 2019, noe som gir et ryddig inntrykk og rikelig med biloppstillingsplass. Uteområdet er tilrettelagt for både lek og rekreasjon, og fremstår som skjermet og privat. Området er ansett som meget barnevennlig, med god plass for utendørsaktiviteter.
Det foreligger ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse for eiendommen i kommunens arkiver. Dette gjelder både for opprinnelig bygning og senere tilbygg.
Det er laget et prisestimat for å bygge hybel i kjeller. Totalpris fra Alta Bygg er estimert til kr. 200.000,-
Innvendig:
• Riving av vegg for mere åpning mellom rommen
• Ny vegg mellom gang og trapperom med slett dør. (lyd dør)
• Kjøkkeninnredning med hvitevarer. (55000)
Annet:
• Rørlegger vann åpent fra bad til kjøkken.
• Elektriker, nye kurs til hvitevarer kjøkken.
• Rigg og drift, frakt av byggevarer, administrering og byggeledelse.
Pris avhenger av løsninger og materialvalg, og avvik kan derfor forekomme. For å ha hybel i kjeller forutsettes det at bruksendring av rom i kjeller blir godkjent av Alta kommune.
Boligen er oppvarmet med gulvvarme i stue, kjøkken, gang, hall, bad. Bad i kjeller har også gulvvarme. Ellers er det panelovner. Vedovn i stue, men denne er ikke brukt, og dermed heller ikke feiet.
Energikarakter: F - Rød
Prisantydning kr 6 650 000,-
I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:
166 250,00,- (Dokumentavgift)
545,00,- (Tingl.gebyr pantedokument)
545,00,- (Tingl.gebyr skjøte)
260,00,- (Gebyr panteattest)
_______________________________________________________
6 817 600,- Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld
_______________________________________________________
Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.
Kr. 27 643,- for 2025.
Beløpet er en årsprognose for 2025. Kommunale avgifter inkluderer vann, avløp, renovasjon, feiing og eiendomsskatt. Avgifter kan være avhengig av forbruk. Tjenestene vil normalt ha en prisøkning hvert år, samt at forbruk på ulike tjenester kan variere fra år til år.
0,00
0,00
0,00
Kommunen har innført eiendomsskatt. Denne baseres denne på markedsverdien minus bunnfradrag multiplisert med den promillesats som til enhver tid gjelder for den enkelte kommune (p.t 2-7 promille). Spørsmål om eiendomsskatt rettes til kommunen.
Primær formuesverdi kr. 1 225 464,00.
Sekundær formuesverdi kr. 4 901 854,00.
Gjeldende for ligningsåret 2024.
Oppgitt formuesverdi er basert på siste tilgjengelige fastsatte formuesverdi fra Skatteetaten. Årstall angir hvilket ligningsår verdien er knyttet til, og endelig formuesverdi kan avvike. Det er vedtatt endringer i beregningsmodellen for formuesverdi fra skatteåret 2026, og endelig formuesverdi kan bli høyere enn oppgitt.
Eiendommen er forsikret i If Skadeforsikring
Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i eiendommen som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr.
Dnr. 2586, tgl. 22.09.1976 - Bestemmelse om veg
Bestemmelse om veg
Dnr. 1240, tgl. 13.05.1982 - Best om garasje/parkering
Best om garasje/parkering
Dnr. 1352, tgl. 25.05.1982 - Best om garasje/parkering
Best om garasje/parkering
Dnr. 1353, tgl. 25.05.1982 - Best om garasje/parkering
Bestemmelse om veg
Dnr. 1354, tgl. 25.05.1982 - Best om garasje/parkering
Best om garasje/parkering
Dnr. 77, tgl. 09.01.1986 - Bestemmelse om veg
Bestemmelse om veg
For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenhet henvises det til avgivereiendommen. Ta kontakt med megler for mer informasjon.
Kvern i kjøkkenvask medfølger ikke i handelen. Det gjøres spesielt oppmerksom på at boligens tilbehør og løsøre ikke medfølger handelen med mindre dette fremkommer av nærværende prospekt. Hvitevarer medfølger der dette er spesielt angitt i salgsoppgaven. Fastmontert og innebygget kjøkken- og baderomsinnredning følger boligen. Med mindre annet er spesifisert i salgsoppgaven gjelder NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehøre.
Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.
Selger har tegnet Boligselgerforsikring levert av Gjensidige. Forsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr. 14 000 000,-. Egenerklæringsskjema er vedlagt salgsoppgaven og interessenter oppfordres til å gjennomgå dette før bud inngis.
Sammen med Gjensidige har vi skreddersydd et gunstig forsikringskonsept for deg som kjøper bolig.
Kjøpere (ikke juridiske personer) har anledning til å tegne Boligkjøperpakken. Pakken inkluderer bl.a. husforsikring, innboforsikring Pluss, dobbel rentedekning, flytteforsikring og boligkjøperforsikring som gir deg juridisk bistand dersom du ønsker å reklamere på boligkjøpet.
Kjøpere (ikke juridiske personer) kan også velge å kun tegne Boligkjøperforsikring.
Boligkjøperpakken/Boligkjøperforsikring må tegnes senest i forbindelse med kontraktsmøtet.
Produktark for Boligkjøperpakken og Boligkjøperforsikring ligger vedlagt i salgsoppgaven. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.
Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått.
Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.
Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.
Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.
Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.
Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet.
Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.
Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informasjon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.
Det gjøres oppmerksom på at Advanti & Partners, Alta sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.
Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på foretakets hjemmeside.
Eiendommens adresse er Kronstadbakken 14.
Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 33, bnr. 342 i Alta.
Vårt oppdragsnummer er 89250207.
Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:
Provisjon 0,600 % av salgssummen inkl. mva (minimum 40 000 inkl. mva)
Tilrettelegging : 5 250,00
Ubegrenset antall visninger: 1 990,00
Markedspakke: 16 150,00
Grunnpakke: 1 250,00
Mediepakke (foto, drone, video, plantegning): 5 000,00
I tillegg tilkommer utlegg, totalt kr. 7345,-
Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.
Meglerforetaket mottar betaling for tilleggstjenester som tilbys i sammenheng med eiendomshandelen. Dette gjelder blant annet strømleverandører, boligkjøperprodukter, boligalarm o.l.). For ordens skyld gjøres det oppmerksom på at Hjem.no eies av eiendomsmeglingsforetakene og oppdragstaker kan ha en mindre aksjepost i eierselskapet Bomega AS.
Ansvarlig megler er Daniel André Adamsen / +47 95 02 67 64 / adamsen@advanti.no.
Oppdragstakers forretningsadresse er Postboks 1288, 9505 ALTA. Org. nr. 924546840.