Partners Logo
© 2026 All rights reserved.InstagramLinkedin
Kjøpe
  • Eiendommer
  • Fritidsboliger
  • Nybygg
  • Næring
  • Boligvarsling
Selge
  • Verdivurdering
  • Pristilbud
  • Salgsprosessen
  • Nybygg / utbygger
Kontorer
  • Finn megler
  • Alle kontorer
Om Partners
  • Om oss
  • Administrasjonen

Kontakt

  • Kontakt oss
  • Personvern
Personvern© 2026 All rights reserved.
  • Kjøpe
  • Selge
  • Kontorer
  • Om Partners
  • Kontakt oss
logo

Få drømmeboligen rett i innboksen!

Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.

Prisantydning

Kr.
Kr.

Størrelse

m2
m2

Soverom

Område

La oss ta jobben for deg

Går du med planer om å selge - ta kontakt med en av våre meglere for en uforpliktende prat.

Bestill verdivurdering

Bestill komplett salgsoppgave

Klikk her
Kart
Åpne i Google Maps
Alta Sentrum

Ekornsvingen 10

Visninger
Meld deg på visning
Presentert av
Daniel André Adamsen
Daglig leder / Eiendomsmegler MNEF
+4795026764
adamsen@advanti.no
Robert Baardsen
Saksbehandler / Medieprodusent
+4745772222
baardsen@advanti.no
Advanti
Nøkkelinfo
Prisantydning
7 000 000,-
Omkostninger
176 350,-
Totalpris inkl. omkostninger
7 176 350,-
Totalpris ekskl. omkostninger
7 000 000,-
Eiendomstype
Tomannsbolig
Eierform
Fast eiendom
Byggeår
1965
Soverom
4
Bad
4
Antall rom
8
Bruksareal
264m2
Internt bruksareal
264m2
Tomtetype
Eiet
Tomteareal
1814.9m2
FINN-kode
466036958
Kontakt

Daniel André Adamsen

Daglig leder / Eiendomsmegler MNEF

+47 950 26 764adamsen@advanti.no
Bestill verdivurdering

Robert Baardsen

Saksbehandler / Medieprodusent

+47 457 72 222baardsen@advanti.no
Bestill verdivurdering
Informasjon
Om boligen
Arealer

Totalt bruksareal: 264,0 m²

  • BRA-i: 264,0 m²

BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid. BRA-b: Innglasset balkong. GUA: Gulvareal. ALH: Areal med lav himlingshøyde.


Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.

Beskrivelse

Velkommen til Ekornsvingen 10! Denne firemannsboligen representerer et spennende prosjekt for en utvikler, investor eller en nevenyttig kjøper som ser verdien i å forme en eiendom fra grunnen av. Hver boenhet er på 66 kvm hvor tre av boenhetene inneholder gang, kjøkken, stue, bad, to soverom og bod. Den siste boenheten inneholder gang, kjøkken, stue, to soverom, bad, vaskerom og bod. Det er i tillegg felles vaskerom og boder i kjeller. Bygningen har et omfattende behov for oppgradering og modernisering, noe som åpner for å realisere et boligprosjekt skreddersydd etter egne visjoner og dagens standarder.


Beliggenheten er sentral med kort vei til skoler, barnehager og sentrumsfasiliteter.


Velkommen på visning!

Beliggenhet
Eiendommen er beliggende i Ekornsvingen, et veletablert og familievennlig boligområde i Alta. Området er kjent for sin rolige atmosfære, samtidig som det er sentrumsnært med gangavstand til de fleste servicetilbud.

For barnefamilier er beliggenheten ideell. Komsa skole (1-7 kl.) ligger kun ca. 7 minutters gange unna, mens Alta ungdomsskole (8-10 kl.) er ca. 8 minutter unna. Det er også flere barnehager i nærheten, deriblant Sentrum barnehage (ca. 5 minutter til fots) og Guovddás Mánáidgárdi (ca. 8 minutter til fots). Alta videregående skole er også innen rekkevidde, med en avstand på ca. 1,1 km.

Dagligvarehandelen kan enkelt gjøres hos Coop Extra Midtbakken, som ligger ca. 3 minutter unna, eller Kiwi Maskinsvingen ca. 8 minutter unna. For et bredere utvalg av butikker og tjenester, er Parksenteret kun en kort kjøretur unna. Området byr også på gode rekreasjonsmuligheter med nærhet til turområder, skog og mark, noe som gir flotte muligheter for friluftsliv året rundt.

Kommunikasjonsmulighetene er gode. Nærmeste bussholdeplass er Kvilekrysset, ca. 200 meter fra boligen, som gir enkel tilgang til kollektivtransport. For reisende er Alta lufthavn kun ca. 7 minutter unna med bil. Beliggenheten kombinerer på en utmerket måte nærhet til natur med umiddelbar tilgang til urbane fasiliteter, noe som gjør dette til et attraktivt sted å bo for folk i alle livsfaser.
Innhold
Bygningen inneholder fire boenheter fordelt over to etasjer og kjeller.
1. etasje leilighet A: Gang, kjøkken, stue, bad, to soverom og bod.
1. etasje leilighet B: Gang, kjøkken, stue, bad, to soverom og bod.
2. etasje leilighet C: Gang, kjøkken, stue, bad, vaskerom, to soverom og bod.
2. etasje leilighet D: Gang, to soverom, bad, kjøkken, stue og bod.

Det foreligger ikke godkjente og byggemeldte tegninger for eiendommen. Det foreligger heller ingen ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse.
Adkomst

Se vedlagt nabolagsprofil for kart og oversikt over adkomst. Det vil bli skiltet med Advanti &Partners-skilt ved fellesvisning.

Diverse

Eiendommen omfattes av eiendomsmeglingslovens regler om næringsmegling, jf eml § 1-4 (3). I samsvar med emf § 1-2 fravikes følgende bestemmelser eiendomsmeglingslove: § 4-4, § 6-2, § 6-4, § 6-5, § 6-7 til § 6-10 og kapittel 7 og § 8-8. Eiendomsmegler har derfor gjennomført begrensede undersøkelser om eiendommen, og Interessenter må derfor selv sette seg grundig inn i muligheter for eiendommen og reguleringsplaner samt selv innhente ytterligere informasjon ved behov.


Eiendommen er ikke seksjonert.


Tilstandsgrader (TG2/TG3/TG IU) fra tilstandsrapport

OPPSUMMERING TILSTANDSRAPPORT
Følgende forhold har fått tilstandsgrad 3:
Nedløp og beslag:
Beskrivelse
Takrenner og nedløp av stål Takrenner og nedløp av malt metall.
Vurdering av avvik:
• Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur.
• Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, men det var ikke krav om dette på byggemeldingstidspunktet.
• Det mangler snøfangere på hele eller deler av taket, noe som var krav på byggemeldingstidspunktet.
• Det mangler tilfredsstillende adkomst til pipe for feier.
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag.
• Det er påvist andre avvik:
Deler av et nedløp,mangler på en side.
Konsekvens/tiltak
• Det må monteres snøfangere for å oppfylle byggeårets krav.
• Det bør lages system for bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur.
Det bør monteres nytt nedløp der dette mangler for å sikre tilfredsstillende bortledning av vann fra taket.
Manglende nedløp kan føre til oppfukting og skader på grunnmur og omkringliggende konstruksjoner, samt økt risiko for råte og fuktskader.
Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000


Vurdering av avvik punkt 3 og konsekvens/tiltak punkt 1 er motstridene.

Vinduer:
Beskrivelse
Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne/lukke.
• Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass.
• Det er påvist vinduer med fukt/råteskader.
• Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
Det er påvist råteskader i vinduet på et soverom
Konsekvens/tiltak
• Kondensering på enkelte glass har medført fuktskader i treverk som kan medføre utskiftningsbehov av enkelte vinduer.
• Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut.
• Vinduer med råteskader må erstattes med nye.
Vinduer med råteskader bør skiftes ut for å hindre videre forringelse og redusere risikoen for fukt- og muggskader i omkringliggende konstruksjoner.
Vanskelig betjening og sprekker i treverket kan føre til varmetap, trekk og ytterligere skade på vinduene.
Kondensering på innsiden av glassene kan medføre fuktskader i treverket og bør utbedres for å unngå behov for ytterligere utskiftninger.
Kostnadsestimat: 50 000 - 100 000

Dører:
Beskrivelse
Bygningen har finert hovedytterdør.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist dør(er) med fukt/råteskader.
• Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå.
• Det er avvik:
• Det er påvist andre avvik:
Dørbladet har hull og det er skader på karmen.
Hovedytterdøren har fukt- og svelleskader.
Døren er ikke klassifisert som brann- eller lyddør.
Konsekvens/tiltak
• Tiltak:
Døren bør utbedres eller skiftes ut for å hindre varmetap, trekk og ytterligere fukt- og svelleskader.
Manglende brann- og lydklassifisering medfører økt risiko for redusert brann- og lydisolasjon, noe som kan påvirke sikkerhet og bokomfort.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Overflater:
Beskrivelse
Innvendig er det gulv av belegg. Veggene har malte plater. Innvendige tak har malte plater. Veggene har malte plater.
Vurdering av avvik:
• Det er stedvis påvist synlige skader på overflater.
• Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
• Det er påvist andre avvik:
Innvendige overflater har større skader.
Konsekvens/tiltak
• Overflater må utbedres eller skiftes.
Overflater med synlige skader og høy slitasjegrad bør utbedres eller skiftes ut for å sikre tilfredsstillende funksjon og estetikk.
Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan ytterligere forringelse oppstå, noe som kan medføre økte vedlikeholdskostnader og redusert bruksverdi.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

Etasjeskille/gulv mot grunn:
Beskrivelse
Etasjeskiller er av trebjelkelag.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist fuktskader i etasjeskiller
• Det er registrert symptom på sopp/råte.
Det er påvist fukt- og råteskader på bjelkelaget i kjøkkenet.
Konsekvens/tiltak
• Påviste skader må utbedres.
• Råteskadet treverk må skiftes.
Fukt- og råteskader på bjelkelaget i kjøkkenet må utbedres for å hindre videre skadeutvikling og redusere risiko for svekket bæreevne, soppvekst og dårlig inneklima. Videre undersøkelser bør gjennomføres for å avdekke skadeomfanget.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

Etasjeskille/gulv mot grunn - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Etasjeskiller er av trebjelkelag.
Vurdering av avvik:
• Det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
• Målt høydeforskjell på over 15 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
• Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
• Det er påvist andre avvik:
Det er registrert knirk i gulvet i stuen og på soverommet. Det er også målt en skjevhet på gulvet i stuen på ca. 3 cm.
Konsekvens/tiltak
• For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Ytterligere undersøkelser må foretas for å få kartlagt omfanget for utbedring.
Knirk i gulvet og skjevhet bør utbedres dersom dette medfører ulempe i bruk eller ved fremtidig oppussing.
Konsekvensen av å ikke utbedre kan være redusert bokomfort, økt slitasje på gulvkonstruksjonen og mulig forverring av skjevheten over tid.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

Rom Under Terreng:
Beskrivelse
Gulvet er av betong. Veggene har betong/mur. Hulltaking er ikke foretatt. Rommet har en konstruksjon som gjør hulltaking unødvendig.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv.
• Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur.
• Det er påvist synlige fukt/råteskader i treverk i underetg./kjeller, hulltaking er derfor ikke nødvendig
Det er registrert mugglukt i kjelleren, noe som kan indikere fuktproblemer i konstruksjonen.
Mugglukt indikerer mulig skjult mikrobiell vekst i konstruksjoner. Omfang er ikke kartlagt.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas tiltak for å utbedre årsak til fukt-/råteskadene samt utbedre råteskadene
Det må iverksettes tiltak for å utbedre årsakene til fukt- og råteskadene, samt utbedre skadene i treverket.
Det anbefales å overvåke fuktnivået i konstruksjonen jevnlig for å følge utviklingen over tid og forhindre ytterligere skader.
Dersom tiltak ikke gjennomføres, er det økt risiko for videre fukt- og råteskader, samt forringelse av inneklima og bygningskonstruksjonens levetid.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

Innvendige dører:
Beskrivelse
Innvendig har boligen finèrdører.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører.
• Enkelte av innvendige dører har betydelige skader
• Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
Ødelagt dør til et soverom, mye kloremerker.
Konsekvens/tiltak
• Det er påregnelig med utskiftning av flere innvendige dører.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Innvendige dører - 2 d:
Beskrivelse
Innvendig har boligen finèrdører og malte dører
Vurdering av avvik:
• Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører.
• Enkelte av innvendige dører har betydelige skader
• Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
Konsekvens/tiltak
• Det er påregnelig med utskiftning av flere innvendige dører.
Det bør foretas utbedring eller utskifting av dører med betydelige skader og slitasje for å sikre funksjon og estetikk.
Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan det føre til redusert brukervennlighet, ytterligere forringelse og økt vedlikeholdsbehov.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

1 ETASJE LEILIGHET A MOT NORDØST > BAD > Generell:
Beskrivelse
Aktuell byggeforskrift er byggeforskrifter fra før 1997. Dokumentasjon: ingen dokumentasjon.
Vurdering av avvik:
• Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Konsekvens/tiltak
• Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

1 ETASJE LEILIGHET A MOT NORDØST > BAD > Tilliggende konstruksjoner våtrom:
Beskrivelse
Hulltaking er ikke foretatt da badet er totaltskadet.
Vurdering av avvik:
• Hulltaking er ikke foretatt da det allerede er påvist andre avvik i våtsonen.
Konsekvens/tiltak
• Andre tiltak:
Nytt bad
Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad

1 ETASJE LEILIGHET B MOT SØRVEST > BAD > Generell:
Beskrivelse
Aktuell byggeforskrift er byggeforskrifter fra før 1997. Dokumentasjon: ingen dokumentasjon.
Vurdering av avvik:
• Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Konsekvens/tiltak
• Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

2 ETASJE LEILIGHET C SØRVEST > BAD > Generell:
Beskrivelse
Aktuell byggeforskrift er byggeforskrifter fra før 1997.
Vurdering av avvik:
• Våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav.
Konsekvens/tiltak
• Våtrommet må totalrenoveres. Alle forhold med tettesjikt, våtsone, sluk m.m. må dokumenteres.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

2 ETASJE LEILIGHET C SØRVEST > BAD > Tilliggende konstruksjoner våtrom:
Beskrivelse
Bad har åpen rørføring.
Vurdering av avvik:
• Ved andre fuktundersøkelser enn hulltaking, er det påvist indikasjoner på fuktskader.
Synlige fuktskader på badevegger nedre del.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas tiltak for å lukke avviket.
Kostnadsestimat: Under 10 000

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > BAD > Sluk, membran og tettesjikt:
Beskrivelse
Det er plastsluk og synlig vinylbelegg som tettesjikt.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone.
• Det er påvist tegn på utettheter på våtrommet.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas lokale tiltak for å utbedre utettheter på våtrommet.
Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad

1 ETASJE LEILIGHET A MOT NORDØST > KJØKKEN > Overflater og innredning:
Beskrivelse
Kjøkkenet har innredning med glatte fronter.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist at overflater/kjøkkeninnredning har omfattende skader.
• Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad.
• Det er påvist skader/fuktskjolder i kjøkkengulvet.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas full utskiftning av overflater/innredning.
Rommet må totalrenoveres.
Kostnadsestimat: 100 000 - 300 000

1 ETASJE LEILIGHET A MOT NORDØST > KJØKKEN > Avtrekk:
Beskrivelse
Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut.
Vurdering av avvik:
• Det er ikke påvist noen form for ventilering av kjøkkenrommet (lukket rom).
• Kjøkkenet mangler styrt tilluftsventilering.
Ventilator mangler.
Konsekvens/tiltak
• Det bør etableres tilfredsstillende tilluft til kjøkken, f.eks. luftespalte ved dør e.l.
• Det må foretas nærmere undersøkelser og tiltak for å etablere ventilasjon.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > KJØKKEN > Avtrekk:
Beskrivelse
Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut.
Vurdering av avvik:
• Det er registrert avvik med avtrekk.
• Kjøkkenet mangler styrt tilluftsventilering.
avtrekk virker ikke.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas tiltak for å lukke avviket.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Avløpsrør:
Beskrivelse
Det er avløpsrør av støpejern.
Vurdering av avvik:
• Det er ikke påvist tilfredsstillende stakemulighet på avløpsanlegg.
• Det er påvist skader eller utettheter på sluk/avløp.
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
• Det er påvist at avløpsrør av jern har rustskader.
Konsekvens/tiltak
• Det må påregnes utskiftning av avløpsrør.
Det bør gjennomføres nærmere undersøkelser og nødvendige utbedringer av avløpsrørene for å utbedre skader, utettheter og rust.
Manglende stakemulighet og rustskader øker risikoen for lekkasjer, tilstopping og følgeskader på bygningskonstruksjoner, samt kostbare reparasjoner ved akutte hendelser.
Ettersom mer enn halvparten av forventet brukstid er passert, må det påregnes utskiftning av avløpsrørene for å redusere risiko for fremtidige skader.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Branntekniske forhold:
Beskrivelse
Mangler pulverapparat
1. Er det mangler for brannslukningsutstyr i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Ja
2. Er det skader på brannslokkingsutstyr eller er apparatet eldre enn 10 år?
Ja
3. Er det mangler på røykvarsler i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
4. Er det skader på røykvarslere?
Ukjent
Kostnadsestimat: Under 10 000

Branntekniske forhold - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Boligen har brannslange på bad og alarm på et soverom
1. Er det mangler på røykvarsler i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
2. Er det skader på røykvarslere?
Nei
3. Er det skader på brannslokkingsutstyr eller er apparatet eldre enn 10 år?
Ja
4. Er det mangler for brannslukningsutstyr i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
Kostnadsestimat: Under 10 000

Branntekniske forhold - 2 d:
1. Er det skader på røykvarslere?
Ukjent
2. Er det mangler på røykvarsler i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
3. Er det skader på brannslokkingsutstyr eller er apparatet eldre enn 10 år?
Ja
4. Er det mangler for brannslukningsutstyr i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Ja Mangler pulverappart
Kostnadsestimat: Under 10 000

Branntekniske forhold - 1b:
Beskrivelse
Røykvarslere i gang og et soverom, brannslange på vegg i bad.
1. Er det mangler for brannslukningsutstyr i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
2. Er det skader på brannslokkingsutstyr eller er apparatet eldre enn 10 år?
Ja Brannslange fungerer ikke, det er ikke pulverapparat i leiligheten.
3. Er det mangler på røykvarsler i boligen iht. forskriftskrav på søknadstidspunktet, men minst Byggeforskrift 1985?
Nei
4. Er det skader på røykvarslere?
Ukjent
Kostnadsestimat: Under 10 000

Drenering:
Beskrivelse
Det er ikke fremlagt dokumentasjon på dreneringen.
Dreneringen er ikke visuelt synlig.
Drenering er fra byggeåret.
Vurdering av avvik:
• Det mangler, eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje.
• Mer enn halvparten av forventet levetid på drenering er overskredet.
• Dreneringen er utilstrekkelig og har idag begrenset effekt.
Konsekvens/tiltak
• Fuktsikring av muren må etableres inkl. klemlist.
• Andre tiltak:
Det bør fremskaffes dokumentasjon på utført drenering og fuktsikring.
Dreneringen bør skiftes ut og fuktsikring av grunnmur etableres for å hindre vanninntrenging og fuktskader i kjeller/underetasje.
Konsekvensen av manglende eller utilstrekkelig drenering og fuktsikring er økt risiko for fukt- og vannskader, som kan føre til sopp, råte og redusert innemiljø.
Kostnadsestimat: Over 300 000

Terrengforhold:
Beskrivelse
Terrenget i området der bolig står er flatt.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist dårlig eller flatt fall inn mot grunnmur og muligheter for større vannansamlinger.
• Terrenget faller inn mot bygningen og det er maksimale forhold for vann inn mot muren.
Konsekvens/tiltak
• Det bør foretas terrengjusteringer.
Det bør etableres tilstrekkelig fall på terrenget bort fra grunnmuren for å lede vann vekk fra bygningen.
Dagens terrengforhold med flatt eller negativt fall øker risikoen for vannansamlinger mot grunnmur, noe som kan føre til fukt- og vannskader på bygningskonstruksjonen.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Følgende forhold har fått tilstandsgrad 2:
Taktekking:
Beskrivelse
Taktekkingen er av skifertakstein. Taket er besiktiget fra bakkenivå, ikke forsvarlig og gå på tak.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen.
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak.
• Det er enkelte knekte taksten.
Mye mose på takside mot vest.
Konsekvens/tiltak
• Knekte takstein må skiftes.
• Tidspunkt for utskiftning av taktekking nærmer seg.
Mose på taket bør fjernes for å forlenge levetiden på taktekkingen og redusere risikoen for fuktskader og frostsprengning. Dersom tiltak ikke utføres, kan dette føre til at fukt trekker inn under taksteinen og skade undertak og takkonstruksjon.

Veggkonstruksjon:
Beskrivelse
Veggene har bindingsverkskonstruksjon fra byggeår. Fasade/kledning har stående bordkledning.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist spredte råteskader i bordkledningen.
• Det er ingen lusing/musebånd i nedre kant av konstruksjon.
Veggers tykkelse mot fellesarealer tilsier at det ikke er brann og lydvegger.
Konsekvens/tiltak
• Råteskadet trekledning må skiftes ut.
• Musebånd/lusing må etableres.

Takkonstruksjon/Loft:
Beskrivelse
Takkonstruksjonen har sperrekonstruksjon med ventilert kaldtloft, det er etablert boder på kaldtloft.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist avvik rundt gjennomføringer i takflaten.
• Det er påvist fuktskjolder/skader i takkonstruksjonen.
• Det er avvik:
Flekker etter fukt under vindu røstvegg, ventiler på røst har ødelagt netting.
Loft er gjennomgående og har ikke brannskillevegger over leiligheter.
Konsekvens/tiltak
• Tiltak:
• Påviste skader må utbedres.
Det bør etableres brannskillevegger på loftet for å hindre rask brannspredning mellom leilighetene.
Fuktskjolder og ødelagt netting på ventiler bør utbedres for å redusere risiko for videre fuktskader og inntrenging av skadedyr.
Manglende tiltak kan føre til økt risiko for brannspredning, samt forverring av fuktskader og mulige følgeskader på konstruksjonen.

Vinduer - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist at enkelte vinduer er vanskelig å åpne/lukke.
• Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass.
• Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
Vinduet på badet har betydelig svertesopp og misfarging som følge av kondensdannelse.
Konsekvens/tiltak
• Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut.
Vinduet på badet bør rengjøres grundig for svertesopp, og det bør vurderes tiltak for å redusere kondens, som bedre ventilasjon eller utskifting av vinduet.
Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan det oppstå ytterligere sopp- og fuktskader, noe som kan føre til forringelse av treverket og behov for utskifting.

Vinduer - 2 d:
Beskrivelse
Bygningen har malte trevinduer med 2-lags glass.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist noen glassruter som er punktert eller sprukne.
• Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass.
• Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
• Det er avvik:
Vindu på kjøkken har knust glass
Konsekvens/tiltak
• Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut.
Det bør utføres vedlikehold og utbedring av slitte karmer og sprekker i treverket for å hindre videre forringelse og redusere risiko for fuktskader.
Kondensering på innsiden av vindusglassene bør utbedres, for eksempel ved å forbedre ventilasjonen, for å unngå fuktskader og muggdannelse i tilstøtende konstruksjoner.

Vinduer - 1 b:
Beskrivelse
Bygningen har trevinduer med 2-lags glass.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass.
• Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket.
Konsekvens/tiltak
• Det må påregnes noe vedlikehold og at enkelte vinduer må skiftes ut.

Dører - 2 d:
Beskrivelse
Bygningen har malt hovedytterdør.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist andre avvik:
Håndtak på døras innside er deformert
Konsekvens/tiltak
• Andre tiltak:
Håndtaket på innsiden av døren bør repareres eller skiftes ut for å sikre funksjonalitet og forhindre ytterligere skade.
Dersom tiltak ikke utføres, kan det føre til redusert brukervennlighet og økt risiko for at døren ikke lar seg åpne eller lukke som forutsatt.

Dører - 1 b:
Beskrivelse
Ytterdør av tre
Vurdering av avvik:
• Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå.
• Det er avvik:
Døra er ikke merket som lyd-dør.
Konsekvens/tiltak
• Tiltak:
• Dører må justeres.
Det bør vurderes å sette inn en lyddør ved utskifting av eksisterende dør, for å redusere lydgjennomgang og bedre bokomforten. Manglende lyddør kan medføre økt støy fra omkringliggende områder.

Overflater - 2 etasje c:
Beskrivelse
Innvendig er det gulv av belegg. Veggene har malte plater. Innvendige tak har malte plater. Veggene har malte plater.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist andre avvik:
Mye flekker på gulv et soverom, mangler veggmaling der tv har vært montert på veggen
Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad

Overflater - 2 d:
Beskrivelse
Innvendig er det gulv av belegg. Veggene har malte plater. Innvendige tak har malte plater.
Vurdering av avvik:
• Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
Det er registrert mange flekker på overflatene.
Konsekvens/tiltak
• Andre tiltak:
Overflatene bør rengjøres grundig for å fjerne flekker. Dersom flekkene ikke lar seg fjerne, bør overflatene vurderes utbedret eller fornyet for å opprettholde et tilfredsstillende estetisk og hygienisk nivå. Manglende utbedring kan føre til redusert trivsel og verdiforringelse.

Overflater - 1 b:
Beskrivelse
Innvendig er det gulv av belegg. Veggene har malte plater. Innvendige tak har malte plater.
Vurdering av avvik:
• Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
Konsekvens/tiltak
• Overflater må utbedres eller skiftes.
Overflater bør utbedres eller skiftes for å opprettholde et tilfredsstillende innemiljø og estetisk standard.
Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan videre slitasje føre til redusert brukskvalitet og økt behov for vedlikehold over tid.

Pipe og ildsted:
Beskrivelse
Boligen har mursteinspiper, vedovn er koblet i fra pipen.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist brennbart materiale nærmere enn 300 mm fra sotluke/feieluke.
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe.
Konsekvens/tiltak
• Det bør foretas nærmere undersøkelser av pipeløp.
• Det må foretas tiltak for å lukke avviket.
Det bør monteres brannhemmende plate eller sotlukestein slik at avstanden til brennbart materiale blir i henhold til gjeldende krav.
Manglende tiltak kan medføre økt risiko for brannspredning ved bruk av ildstedet.

Pipe og ildsted - 1 b:
Beskrivelse
Boligen har mursteinspipe med kombinert ved og oljefyring.
Vurdering av avvik:
• Ildfast plate mangler på gulvet under/foran ildstedet.
• Det er påvist andre avvik:
Døren til vedovnen lar seg ikke åpne, noe som medfører at ovnen ikke kan benyttes før forholdet er utbedret.
Mer enn halvparten av forventet levetid for pipen er oppbrukt, og det anbefales at det utføres kontroll av pipen.
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas tiltak for å lukke avviket.

Pipe og ildsted - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Boligen har mursteinspipe, det er ikke montert ildsted i leiligheten.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe.
Konsekvens/tiltak
• Det bør foretas nærmere undersøkelser av pipeløp.
Det bør gjennomføres en grundig kontroll av pipen for å avdekke eventuelle skader eller behov for rehabilitering, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert.
Manglende oppfølging kan medføre økt risiko for brann eller lekkasjer fra pipen.

Pipe og ildsted - 2 d:
Beskrivelse
Boligen har mursteinspipe, det er ikke montert ildsted.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe.
Konsekvens/tiltak
• Det bør foretas nærmere undersøkelser av pipeløp.
Det bør gjennomføres en grundig kontroll av pipen for å avdekke eventuelle skader eller behov for rehabilitering, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert.
Manglende oppfølging kan medføre økt risiko for brann eller lekkasjer av røykgass.

Innvendige trapper:
Beskrivelse
Boligen har lakkert tretrapp.
Vurdering av avvik:
• Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.
• Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper.
Konsekvens/tiltak
• Det er ikke krav om utbedring av rekkverkshøyder opp til dagens krav.

Innvendige dører - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Innvendig har boligen malte fyllingsdører.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører.
• Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
Døren til badet har svelleskader og skader på håndtaket. Døren til soverommet kiler/kniper ved åpning og lukking.
Konsekvens/tiltak
• Det bør foretas tiltak på enkelte dører.

Innvendige dører - 1 b:
Beskrivelse
Innvendig har boligen finèrdører.
Vurdering av avvik:
• Enkelte av innvendige dører har en del slitasje.
Mye sår og hakk på enkelte dører.
Konsekvens/tiltak
• Lokal utbedring må påregnes.

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > BAD > Overflater vegger og himling:
Beskrivelse
Veggene har baderomsplater. Taket har himlingsplater.
Vurdering av avvik:
• Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet
• Våtromsplater er ikke montert fagmessig.
Mangler bunnlist under baderomsplater.
Konsekvens/tiltak
• Det må gjøres tiltak for å lukke avviket.
Det bør monteres bunnlist under baderomsplatene for å sikre tilstrekkelig fuktbeskyttelse.
Manglende bunnlist kan føre til at fukt trenger inn bak platene, noe som øker risikoen for fuktskader i veggkonstruksjonen.

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > BAD > Overflater Gulv:
Beskrivelse
Gulvet har vinylbelegg. Rommet har elektriske varmekabler. Fall mot sluk er målt til 6. mm
Vurdering av avvik:
• Det er påvist at gulvoverflaten har sprekker.
• Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm.
• Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet.

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > BAD > Sanitærutstyr og innredning:
Beskrivelse
Rommet har innredning med nedfelt servant,toalett,dusjkabinett og opplegg for vaskemaskin.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist skader på innredning.

1 ETASJE LEILIGHET B MOT SØRVEST > KJØKKEN > Overflater og innredning:
Beskrivelse
Kjøkkenet har innredning med glatte fronter. Benkeplaten er av laminat, samt vaskebeslag.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad.
Det er misfarging og svelleskader på flere fronter, fukt og svelleskader på bunnplate.
Det er plassert vaskemaskin på kjøkkenet, noe som medfører økt risiko for vannskader, da det ikke er montert vannstopper på kjøkkenet.
Konsekvens/tiltak
• Det må påregnes lokal utbedring/utskiftning.
Det bør foretas utbedring eller utskiftning av skadede fronter og bunnplate for å hindre videre forringelse og opprettholde funksjon og estetikk.
Det anbefales å montere vannstopper på kjøkkenet for å redusere risikoen for vannskader som følge av lekkasje fra vaskemaskin. Manglende vannstopper øker faren for omfattende fuktskader i kjøkkeninnredning og omkringliggende konstruksjoner.

1 ETASJE LEILIGHET B MOT SØRVEST > KJØKKEN > Avtrekk:
Beskrivelse
Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist andre avvik:
Det mangler deksel foran på uttrekkbar ventilator
Konsekvens/tiltak
• Det må foretas tiltak for å lukke avviket.

2 ETASJE LEILIGHET C SØRVEST > KJØKKEN > Overflater og innredning:
Beskrivelse
Kjøkkenet har innredning med glatte fronter.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad.
Mye flekker og svellinger på bunnplate i vaskeskap
Kostnadsestimat: Ingen umiddelbar kostnad

2 etasje leilighet C sørvest > Kjøkken > Avtrekk:
Beskrivelse
Det er kjøkkenventilator med avtrekk ut.
Vurdering av avvik:
• Kjøkkenet mangler styrt tilluftsventilering.
Ingen veggventiler på kjøkken og stue.
Konsekvens/tiltak
• Det bør etableres tilluft til kjøkken.

2 ETASJE LEILIGHET D NORDØST > KJØKKEN > Overflater og innredning:
Beskrivelse
Kjøkkenet har innredning med glatte fronter. Benkeplaten er av laminat.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad.
Konsekvens/tiltak
Påviste skader på overflater og kjøkkeninnredning bør utbedres for å unngå ytterligere forringelse og redusert funksjonalitet. Dersom tiltak ikke gjennomføres, kan det føre til økt slitasje og behov for mer omfattende reparasjoner på sikt.

Vannledninger:
Beskrivelse
Innvendige vannledninger er av kobber.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
• Det er irr på rør.
Det er ikke stoppekran for vann, må ned i kjeller for å stenge vannet.
Konsekvens/tiltak
• Andre tiltak:
• Anlegget må sjekkes av fagperson, som må utføre eventuelle tiltak på anlegget.

Vannledninger - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Innvendige vannledninger er av kobber.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Ikke funnet stoppekran i leilighet, felles stoppekran i kjeller.
Konsekvens/tiltak
Det bør etableres egen stoppekran i leiligheten for å sikre rask avstengning ved lekkasje eller vedlikehold.
Manglende stoppekran i leiligheten medfører økt risiko for vannskader og kan forsinke skadebegrensende tiltak ved en eventuell lekkasje.
Kostnadsestimat: 10 000 - 50 000

Vannledninger - 2 d:
Beskrivelse
Innvendige vannledninger er av kobber.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Det er ikke stoppekran for vann i leiligheten. For å stenge vannet må man ned i kjelleren.
Konsekvens/tiltak
Det bør etableres stoppekran for vann i leiligheten for å sikre rask avstengning ved behov.
Konsekvensen av manglende stoppekran er økt risiko for vannskader ved lekkasje, da det tar lengre tid å stenge vannet.

Vannledninger - 1B:
Beskrivelse
Innvendige vannledninger er av kobber.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
• Det er irr på rør.
Det er ikke stoppekran for vann, må ned i kjeller for å stenge vannet.
Konsekvens/tiltak
• Andre tiltak:
• Anlegget må sjekkes av fagperson, som må utføre eventuelle tiltak på anlegget.
Det bør etableres stoppekran for vann i leiligheten for å sikre rask avstengning ved behov.
Konsekvensen av manglende stoppekran er økt risiko for vannskader ved lekkasje, da det tar lengre tid å stenge vannet.

Avløpsrør - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Det er avløpsrør av støpejern.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
• Det er påvist at avløpsrør av jern har rustskader.
Konsekvens/tiltak
• Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg.
• Det må påregnes utskiftning av avløpsrør.
Det anbefales å vurdere utskifting av avløpsrør av støpejern, da rustskader og alder medfører økt risiko for lekkasjer, tilstopping og fuktskader.
Tiltak bør iverksettes for å unngå plutselige rørbrudd og påfølgende skader på bygningskonstruksjonen.

Avløpsrør - leilighet 1B:
Beskrivelse
Det er avløpsrør av støpejern.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
Konsekvens/tiltak
Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg. Da over halvparten av forventet brukstid er oppbrukt, kan det plutselig oppstå svekkelser som kan føre til lekkasjer.

Ventilasjon:
Beskrivelse
Boligen har naturlig ventilasjon.
Vurdering av avvik:
• Det er avvik:
Mangler innvendig klaffer på veggventil i stue.
Konsekvens/tiltak
• Tiltak:
Det bør monteres innvendige klaffer på veggventilen i stuen for å sikre tilstrekkelig regulering av luftstrømmen. Manglende klaffer kan føre til dårlig ventilasjon, trekk eller varmetap, noe som kan påvirke inneklimaet negativt.

Ventilasjon - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Boligen har naturlig ventilasjon.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Stue og kjøkken har ikke veggventil
Konsekvens/tiltak
• Det bør etableres veggventiler/vindusventiler i alle oppholdsrom som ikke har det.
Det bør etableres veggventiler i stue og kjøkken for å sikre tilstrekkelig ventilasjon. Manglende ventilasjon kan føre til dårlig inneklima, økt luftfuktighet og risiko for fuktskader.

Ventilasjon - 2 d:
Beskrivelse
Boligen har naturlig ventilasjon.
Vurdering av avvik:
• Det er påvist mangelfull ventilasjon på ett eller flere rom i boligen.
Mangler ventil på kjøkken, ventiler i soverom er trekt ut i vegg.
Konsekvens/tiltak
• Det bør etableres veggventiler/vindusventiler i alle oppholdsrom som ikke har det.
Det bør etableres ventil på kjøkkenet for å sikre tilstrekkelig ventilasjon.
Manglende ventilasjon kan føre til dårlig inneklima, økt fuktighet og risiko for mugg- og råteskader.

Ventilasjon - 1B:
Beskrivelse
Boligen har naturlig ventilasjon.
Vurdering av avvik:
• Det er avvik:
Mangler innvendig klaffer på veggventil i stue.
Konsekvens/tiltak
• Tiltak:
Det bør monteres innvendige klaffer på veggventilen i stuen for å sikre tilstrekkelig regulering av luftstrømmen. Manglende klaffer kan føre til dårlig ventilasjon, trekk eller varmetap, noe som kan påvirke inneklimaet negativt.

Varmtvannstank:
Beskrivelse
Varmtvannstanken er på ca 200 liter 2 stk. i kjeller
Vurdering av avvik:
• Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank.
• Det er ikke påvist tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift.
• Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år
Konsekvens/tiltak
• Det bør etableres tilfredsstillende el-tilkobling etter gjeldende forskrift.
• Det bør etableres tilfredsstillende avrenning eller lekkasjesikring ved varmtvannstank.
Det bør etableres tilfredsstillende avrenning eller lekkasjesikring ved varmtvannstank for å unngå risiko for vannskader ved eventuell lekkasje.
Det bør også etableres tilfredsstillende el-tilkobling etter gjeldende forskrift for å redusere risiko for elektriske feil og brannfare.
Eldre varmtvannstanker har økt risiko for plutselig svikt eller lekkasje, noe som kan medføre betydelige følgeskader på bygningen.

Elektrisk anlegg:
Beskrivelse
Boligen har åpent/skjult el-anlegg med skrusikringer, sikringsskap er plassert i trappegang,, måler er fjernet og strøm stengt av til leilighet.
1. Foreligger det eltilsynsrapport de siste 5 år, og det er ikke foretatt arbeid på anlegget etter denne, utenom retting av eventuelle avvik i eltilsynsrapport (dvs en el-tilsynsrapport uten avvik)?
Nei
Spørsmål til eier
2. Er alle elektriske arbeider/anlegg i boligen utført av en registrert elektroinstallasjonsvirksomhet?
Ja
3. Er det elektriske anlegget utført eller er det foretatt tilleggsarbeider på det elektriske anlegget etter 1.1.1999?
Ja
Eksisterer det samsvarserklæring?
Ukjent
11. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll?
Ja Abefales kontroll på eldre anlegg.

Elektrisk anlegg - leilighet 2 c:
Beskrivelse
Boligen har åpent/skjult el-anlegg med skrusikringer, sikringsskap er plassert i felles trappegang utenfor inngangsdør.
15. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll?
Ja Anbefales el-kontroll på eldre anlegg

Elektrisk anlegg - leilighet 2 d:
Beskrivelse
Boligen har åpent/skjult el-anlegg med skrusikringer, sikringsskap er plassert i trappegang, sikringsskap er ikke kontrollert, mangler nøkkel til skap.
15. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll?
Ja Anbefales el-kontroll på eldre anlegg

Elektrisk anlegg - leilighet1b:
Beskrivelse
Boligen har åpent/skjult el-anlegg med skrusikringer+3 automatsikringer, sikringsskap er plassert i trappegang.
10. Foreta en helhetsvurdering av det elektriske anlegget, dets alder, allmenne tilstand og fare for liv og helse. Bør det elektriske anlegget ha en utvidet el-kontroll?
Ja Anbefales kontroll på eldre anlegg

Grunnmur og fundamenter:
Beskrivelse
Bygningen har betonggrunnmur.
Vurdering av avvik:
• Det er registrert skråriss som er symptom på setninger.
• Grunnmuren har sprekkdannelser.
Sprekk i vegg bod foran trapp.
Sprekk i vegg under trapp.
Sprekk i vegg vaskerom.
Konsekvens/tiltak
• Det er ikke behov for utbedringstiltak.

Utvendige vann- og avløpsledninger:
Beskrivelse
Utvendige avløpsrør er av støpejern og utvendige vannledninger er av plast (PEL). Det er offentlig avløp via private stikkledninger og offentlig vannforsyning via private stikkledninger. Utvendige avløpsledninger er fra 1965.
Vurdering av avvik:
• Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger.
Konsekvens/tiltak
• Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg.
Det anbefales å gjennomføre kontroll av de utvendige avløpsledningene, da mer enn halvparten av forventet brukstid er passert.
Konsekvensen av ikke å følge opp dette er økt risiko for lekkasjer eller driftsproblemer, som kan føre til kostbare skader på eiendommen.

Følgende forhold har fått tilstandsgrad TGIU:
Radon:
Beskrivelse
Det er utført tiltak ved montering av avtrekksvifter for radon Det er ikke fremlagt måleresultater etter installerte tiltak.

Se vedlagt tilstandsrapport for ytterligere opplysninger.

Byggemåte

Bygget har gjennomgående lav standard. Se nærmere beskrivelse under Konstruksjoner. Bygget er gammelt og bærer preg av manglende vedlikehold og oppgraderinger. Bygget har flere boenheter med felles konstruksjoner. Skader eller avvik i slike konstruksjoner kan påvirke flere leiligheter samtidig. Se nærmere beskrivelse under Konstruksjoner.

Tomt

Denne tomten er eiet.

1814,90 kvm.

Ferdigattest/brukstillatelse

Det foreligger ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse iflg. kommunen. I henhold til plan- og bygningsloven § 21-10 (5) utstedes det ikke lengre ferdigattest for tiltak det er søkt om før 1/1-98. Dette innebærer at byggverkene lovlig kan brukes og omsettes uten at det foreligger ferdigattest. Det betyr imidlertid ikke at ulovlige bygde tiltak blir lovlige.

Det er ikke mottatt byggetegninger. Megler kan dermed ikke verifisere arealinndeling i boligen. Kjøper overtar risiko og ansvar.

Oppvarming / energiforbruk

Boligen er oppvarmet med gulvvarme på bad i 2. etasje leilihgethet D nordøst. Øvrig oppvarming med elektrisitet.

Det foreligger ikke energiattest pr. dags dato. Dette vil foreligge før overtakelse.

Tekniske installasjoner og VVS
Innvendige vannledninger er av kobber, og avløpsrør er av støpejern. Boligen har naturlig ventilasjon. Varmtvannstanken er på ca. 200 liter (2 stk.) plassert i kjeller. Det elektriske anlegget er åpent/skjult med skrusikringer, og det anbefales en utvidet el-kontroll på grunn av alder og tilstand.
Økonomi
Beregnet totalpris

Prisantydning kr 7 000 000,-


I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:

175 000,00,- (Dokumentavgift)

545,00,- (Tingl.gebyr pantedokument)

545,00,- (Tingl.gebyr skjøte)

260,00,- (Panteattest kjøper)

_______________________________________________________

7 176 350,- Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld

_______________________________________________________

Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.


Kommunale avgifter

Kr. 60 528,- for 2026.


Det gjøres oppmerksom på at beløpet kan variere etter forbruk, og fra en termin til en annen. Beløpet er en årsprognose for 2026. Kommunale avgifter inkluderer vann, avløp og renovasjon. Avgifter kan være avhengig av forbruk. Tjenestene vil normalt ha en prisøkning hvert år, samt at forbruk på ulike tjenester kan variere fra år til år. Eiendomsskatt er ikke inkludert i oppgitte kommunale avgifter, og kommer i tillegg.

Eiendomsskatt

Kommunen har innført eiendomsskatt. Denne baseres denne på markedsverdien minus bunnfradrag multiplisert med den promillesats som til enhver tid gjelder for den enkelte kommune (p.t 2-7 promille). Spørsmål om eiendomsskatt rettes til kommunen.

Formuesverdi

Primær formuesverdi kr. 1 335 175,00.

Sekundær formuesverdi kr. 5 340 700,00.

Gjeldende for ligningsåret 2025.


Oppgitt formuesverdi er beregnet på skatteetaten.no. Det er tatt utgangspunkt i hele firemannsboligens areal på 264 kvm.


Oppgitt formuesverdi er basert på siste tilgjengelige fastsatte formuesverdi fra Skatteetaten. Årstall angir hvilket ligningsår verdien er knyttet til, og endelig formuesverdi kan avvike. Formuesverdien avhenger blant annet av om boligen benyttes som primær- eller sekundærbolig. Primærbolig verdsettes normalt til en lavere andel av beregnet markedsverdi (om lag 25 %). For primærbolig kan verdsettelsen variere avhengig av boligens verdi og gjeldende regelverk. Sekundærbolig verdsettes til en høyere andel (inntil 100 %). Det er vedtatt endringer i beregningsmodellen for formuesverdi fra skatteåret 2026, og endelig formuesverdi kan bli høyere enn oppgitt.

Offentlige forhold
Forsikring

Eiendommen er forsikret.

Regulering
Eiendommen er regulert til boligformål i henhold til kommuneplanens arealdel (Kommuneplanens Arealdel 2021-2040), vedtatt 15.02.2021. Formålet er angitt som 'Boligbebyggelse, Nåværende'.
Offentlige planer
Kommuneplan:
Id: 20170001
Navn: Kommuneplanens Arealdel 2021-2040
Plantype: Kommuneplanens arealdel
Status: Endelig vedtatt arealplan
Ikrafttredelse: 15.02.2021
Delareal: 1 815 m², Arealbruk: Boligbebyggelse, Nåværende.
Vei, vann og avløp
Eiendommen har adkomst via offentlig veg eller gate.
Eiendommen er tilknyttet offentlig vannforsyning og avløpsnett via private stikkledninger.
Rettigheter og heftelser

Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i eiendommen som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr.


Dnr. 1079, tgl. 31.10.1960 - Rettigheter iflg. skjøte

Bestemmelse i forbindelse med salg av statens umatrikulerte
grunn i Finnmark fylke


Dnr. 1525514, tgl. 19.12.2019 - Erklæring/avtale

Bestemmelse om anlegg og vedlikehold av kommunaltekniske anlegg


Dnr. 1525514, tgl. 19.12.2019 - Bestemmelse om vann/kloakk

Bestemmelse om vedlikehold av anlegg/ledninger


For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenheten vises det til avgivereiendommen. Slike dokumenter er normalt ikke innhentet i forbindelse med salget.

Diverse
Løsøre og tilbehør

I salgsoppgaven finner du NEF sin standardliste «Oversikt over løsøre og tilbehør». Listen gjelder med mindre annet er særskilt oppgitt i salgsoppgaven. Dersom noe som står på listen ikke finnes på eiendommen, følger det heller ikke med. Med mindre annet er opplyst, medfølger integrerte hvitevarer på kjøkken. Alt løsøre og utstyr som medfølger overdras uten garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti. Kjøper må påregne at det kan være hull og merker etter innredning eller utstyr som ikke følger med.

Overtagelse
Etter avtale.
Om salgsoppgaven

Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.

Boligselgerforsikring

Selger har ikke anledning til å tegne boligselgerforsikring, men selgers egenerklæringsskjema følger som vedlegg til salgsoppgaven. Kjøper gjøres oppmerksom på den særskilte risiko ved ev mangelskrav, ettersom selger ikke har tegnet boligselgerforsikring.

Boligkjøperforsikring

Kjøper har anledning til å tegne Boligkjøperforsikring. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.


Boligkjøperforsikring tegnes senest på kontraktsmøtet. Sammen med Gjensidige har vi skreddersydd et gunstig forsikringskonsept for deg som kjøper bolig.


Kjøpere (ikke juridiske personer) har anledning til å tegne Boligkjøperpakken. Pakken inkluderer bl.a. husforsikring, innboforsikring Pluss, dobbel rentedekning, flytteforsikring og boligkjøperforsikring som gir deg juridisk bistand dersom du ønsker å reklamere på boligkjøpet.

Kjøpere (ikke juridiske personer) kan også velge å kun tegne Boligkjøperforsikring.

Boligkjøperpakken/Boligkjøperforsikring må tegnes senest i forbindelse med kontraktsmøtet.

Produktark for Boligkjøperpakken og Boligkjøperforsikring ligger vedlagt i salgsoppgaven. Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.


Kjøpsvilkår
Budgivning

Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått. Budgivere som byr sammen er selv ansvarlige for interne avklaringer og samtykke knyttet til budgivningen.


Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.

For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.


Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.

Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.


Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Selger kan ved vurdering av bud også legge vekt på øvrige vilkår og kjøpers status som forbruker eller næringsdrivende, dersom dette har betydning for handelen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.


Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.

Lov om hvitvasking

Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.


Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.


Salgsbetingelser

Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.


Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.


Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.


Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.


Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).


Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.


Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.


Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet. Kjøper uten norsk fødselsnummer må påregne at D-nummer kan være nødvendig for tinglysing og gjennomføring av oppgjør. Dersom dette ikke foreligger i tide, kan overtakelse, tinglysing og utbetaling til selger bli forsinket. Kjøper bærer selv ansvar for nødvendig dokumentasjon og eventuelle merkostnader knyttet til dette.

Lov om avhending av fast eigedom (avhendingslova)

Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.

Vedlegg til salgsoppgave og kjøpekontrakt

Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informasjon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.


Det gjøres oppmerksom på at Advanti & Partners, Alta sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.

Behandling av personopplysninger

Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på foretakets hjemmeside.

Om oppdraget
Adresse, matrikkel og oppdragsnummer

Eiendommens adresse er Ekornsvingen 10.

Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 29, bnr. 57 i Alta.


Vårt oppdragsnummer er 89260060.

Meglers vederlag og utlegg. Ansvarlig megler

Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:


Provisjon 0,000 % av salgssummen inkl. mva


Tilrettelegging : 8 250,00

Ubegrenset antall visninger: 1 990,00

Markedspakke: 16 150,00

Grunnpakke: 1 250,00

Mediepakke (foto, drone, video, plantegning): 5 000,00


Vederlag er summert til kr. 32 640,-.


I tillegg kommer estimat på følgende utlegg:

Innhenting av grunnboksutskrifter og andre tinglyste dokumenter (Pris pr. innhentet dokument) 240,00

Oppgjørshonorar 5 000,00

Opplysningspakke kommunen 3 094,00

Tinglysing av pantedokument med urådighetserklæring for fast eiendom/andel i borettslag; (lavere pris ved elektronisk tinglysning). 500,00


Utlegg er summert til kr. 8 834,-.

Estimatet vil avvike fra endelig oppstilling. Boligselgerforsikring og andre valgfrie utlegg kan tilkomme.


Vederlag og utlegg er totalt estimert til kr. 41 474,-.


Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.


Meglerforetaket mottar betaling for tilleggstjenester som tilbys i sammenheng med eiendomshandelen. Dette gjelder blant annet strømleverandører, boligkjøperprodukter, boligalarm o.l.). For ordens skyld gjøres det oppmerksom på at Hjem.no eies av eiendomsmeglingsforetakene og oppdragstaker kan ha en mindre aksjepost i eierselskapet Bomega AS.


Ansvarlig megler er Daniel André Adamsen / +47 95 02 67 64 / adamsen@advanti.no / Advanti & Partners, Alta.

Oppdragstakers forretningsadresse er Postboks 1288, 9505 ALTA. Org. nr. 924546840.

Vedlegg
Vedlegg til salgsoppgave (sammenslått)
Fasiliteter
Parkering
Offentlig vann/kloakk
Turterreng
Sentralt
Presentert av
Daniel André Adamsen
Daglig leder / Eiendomsmegler MNEF
+4795026764
adamsen@advanti.no
Robert Baardsen
Saksbehandler / Medieprodusent
+4745772222
baardsen@advanti.no
Visninger
Meld deg på visning

Hel firemannsbolig med sentrumsnær beliggenhet - Stort potensiale

Alta Sentrum
Ekornsvingen 10, 9510 ALTA
Gi budKomplett SalgsoppgaveBudvarselBe om salgssum
Beskrivelse
Velkommen til Ekornsvingen 10! Denne firemannsboligen representerer et spennende prosjekt for en utvikler, investor eller en nevenyttig kjøper som ser verdien i å forme en eiendom fra grunnen av. Hver boenhet er på 66 kvm hvor tre av boenhetene inneholder gang, kjøkken, stue, bad, to soverom og bod. Den siste boenheten inneholder gang, kjøkken, stue, to soverom, bad, vaskerom og bod. Det er i tillegg felles vaskerom og boder i kjeller. Bygningen har et omfattende behov for oppgradering og modernisering, noe som åpner for å realisere et boligprosjekt skreddersydd etter egne visjoner og dagens standarder.

Beliggenheten er sentral med kort vei til skoler, barnehager og sentrumsfasiliteter.

Velkommen på visning!
Translate to English
Boligvisninger