Gjør boligjakten enklere med vår boligvarsling. Legg inn dine ønsker – vi sier fra så snart en eiendom som matcher dine kriterier legges ut for salg. Raskt, enkelt og helt gratis.
Totalt bruksareal: 36,0 m²
I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal): 6,0 m²
BRA-i: Internt bruksareal. BRA-e: Eksternt bruksareal. Dersom dette arealet befinner seg i sameie, borettslag, aksjesalg e.l. vil normalt sett disse arealene ikke være eid av boligen, de er kun disponert på salgstidspunktet. Arealet kan f. eks. omrokeres av styret i ettertid. BRA-b: Innglasset balkong. GUA: Gulvareal. ALH: Areal med lav himlingshøyde.
Se vedlagte tilstandsrapport for nærmere beskrivelse av arealene. Arealene er oppmålt av bygningssakkyndig og ikke kontrollert/oppmålt av eiendomsmegler. Arealene er oppgitt iht NS 3940 Areal- og volumberegninger av bygninger.
Helge Børsand i Holmskau & Partners ønsker velkommen til en lys, moderne og arealeffektiv leilighet på populære Kurland - ved Lysløypa! Her får du en smart planløsning, nytt & flott kjøkken, nyere overflater og et lekkert & oppgradert bad -med ny innredning og utstyr – modernisert i regi av det veldrevne borettslaget i 2004.
Store vindusflater slipper inn rikelig med lys, og skaper en luftig og trivelig atmosfære. Fra stuen er det utgang til en romslig balkong med flott utsikt - hvor inne- og utearealene glir naturlig sammen. Helsparklede flater, moderne farger og stilrene detaljer gir boligen et eksklusivt preg, og en romfølelse som overrasker.
Praktisk vaskerom finnes rett ned én etasje. Bod i kjeller. Parkeringsplass og mulighet for elbillading i felles anlegg. Her bor du fredelig til med kort vei til skog, lysløype, butikker, spisesteder, skole og barnehager: Du kan gå eller sykle til byen, men bussen stopper også rett ved! Her vil du garantert trives!
Eiendommen ligger i et etablert boligområde på Kurland, med blokker, eneboliger, rekkehus og skogsområder. Det er lysløype i umiddelbar nærhet, og gangavstand til barneskole, offentlige og private barnehager. Nærbutikk og servicetilbud er det også, og heller ikke så langt til Tunevannet med bade- og fiskemuligheter. Det er turterreng inntil eiendommen - og muligheter for lek, trening og rekreasjon. Kjenner dere til Tjueklo, Ravneberget fort, Bryggestien og området ved Glengshølen? Det er heller ikke langt unna. Boligen ligger innenfor bomringen, og sentrum er kun en rusletur eller kort sykkeltur unna. Alternativt stopper bussen rett i nærheten.
Leiligheten ligger i toppetasjen - 4. etasje, og inneholder:
Gang, bad/WC, stue/kjøkken og soverom.
Bod i kjeller på 5 kvm.
Felles vaskerom i 3. etasje.
Leiligheten er meget arealeffektiv, lys og moderne, og gir generelt et meget godt inntrykk. Det ble satt inn nytt kjøkken i 2025, og her er det integrert ovn, kjøl/frys, induksjonsovn m/ ventilasjon m/kullfilter, samt oppvaskmaskin. Samtidig ble det nye overflater i stue/kjøkken og soverom, og det er lagt downlights i stue/kjøkken. Det ble også byttet innredning og dusjkabinett på baderommet, som forøvrig ble oppgradert og flislagt i regi av borettslaget i 2004/2005. Det er imidlertid registrert noen avvik på baderommet, så les taksten om detaljer.
Lysinnslippet er meget godt fra store vinduer, og ved at den romslig balkongen ligger i forlengelsen av stuen glir ute- og innearealer sammen. Dette gir følelsen av at leiligheten er større enn sine 31 kvadratmeter, noe som forsterkes av listefrie overganger og moderne interiør- og fargevalg. Seng og garderobeskap på soverom følger med.
Se vedlagt nabolagsprofil for kart og oversikt over adkomst. Det vil bli skiltet med &Partners-skilt ved fellesvisning.
Felles parkeringsplass.
Det er noen parkeringsplasser i kjeller, men her følges ansiennitetsprinsippet.
Selger har kommentert på følgende spørsmål i egenerklæringsskjema som er en del av salgsoppgaven:
Er det utført arbeid på bad, vaskerom eller toalettrom? JA
I 2025 ble baderomsinnredningen ble byttet. Ufaglært. Ble gjort av familie/venn som jobber som rørlegger.
Er det utført arbeid på det elektriske anlegget? Ja, av faglært i 2025. Østfold elektro
Lagt nye kurser i forbindelse med oppgradering av nytt kjøkken med oppvaskmaskin, induksjonstopp / m kullfilter. Det er lagt opp spotter i hele leiligheten samt to lamper og ledstripe på balkong.
Er det utført radonmåling? Ja. Ble gjort gjennom borettslaget i 2025. Jeg har ikke fått oppgitt verdiene, men kan nok fåes av styret.
Har du andre opplysninger om boligen eller eiendommen utover det du har svart? JA,
Boligen er betydelig oppgradert innvendig. Alt ble revet etter jeg tok over leiligheten. Det er isolert mot yttervegger, lektet ut og lagt nytt gulv og gips. Det er satt inn nytt epoc kjøkken i 2025 m/ integrerte hvitevarer. Det er satt inn ny baderomsinnredning samt det elektriske anlegget er oppgradert.
Se hele egenerklæringen fra selger som vedlegg i salgsoppgave.
Utvendig
Dører,TG2
Bygningen har brann- og lydklassifisert entrédør.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Det er registrert diverse hakk og skader i dørblad.
Tiltak
- Den enkelte må vurdere behov for tiltak.
Andre utvendige forhold,TG2
Blokken er fundamentert med støpte fundamenter på antatt fjell og steinfylling. Ytterveggene er oppført av betong, bortsett fra endevegg mot balkong som er oppført av isolert bindingsverk. Etterisolering, utskiftning av kledning i 1997-1998. Flatt yttertak, antatt tekket med papp/folie, lagt om i regi av borettslaget i 1995-96.
Vurdering av avvik:
- Det er ikke utarbeidet Tilstandsanalyserapport, vedlikeholdsplan e.l. for fellesdeler i bygget.
Tiltak
- For å lukke avviket iht. NS 3600.2018 må det utarbeides en Tilstandsanalyserapport/vedlikeholdsplan for fellesdeler i bygget. Da dette er opp til borettslag/sameie å rekvirere er kostnadsestimat ikke satt.
Innvendig
Etasjeskille/gulv mot grunn,TG2
Etasjeskiller er av betongdekke.
Vurdering av avvik:
- Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.
Tiltak
- For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak.
Våtrom
4. Etasje > Bad
Overflater vegger og himling,TG2
Veggene har fliser. Taket er malt.
Vurdering av avvik:
- Det er avvik:
- Det er registrert enkelte fliser med skade.
Tiltak
- Skruehull i våtsone har medført brudd i tettesjiktet og økt risiko for vanninntrengning i bakenforliggende konstruksjoner. Utføre vedlikehold.
4. Etasje > Bad
Overflater Gulv,TG2
Gulvet er flislagt. Rommet har elektriske varmekabler.
Vurdering av avvik:
- Det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm.
- Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet.
Tiltak
- Vær oppmerksom ved bruk. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må gulvet bygges om, for å få riktig fall til sluk. Det vil imidlertid sjelden være økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak. Ved en eventuell renovering, påse at våtrommet bygges med riktig fall til sluk.
4. Etasje > Bad
Sluk, membran og tettesjikt,TG2
Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse.
Vurdering av avvik:
- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på membranløsningen.
Tiltak
- Overvåk tilstanden jevnlig. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må tettesjiktet skiftes ut, men tidspunktet for når dette er nødvendig er vanskelig å si noe om.
Tekniske installasjoner
Vannledninger,TG2
Innvendige vannledninger er av kobber.
Vurdering av avvik:
- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Tiltak
- Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg.
Avløpsrør,TG2
Det er avløpsrør av plast.
Vurdering av avvik:
- Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger.
Tiltak
- Det er ikke behov for utbedringstiltak siden anlegget fungerer i dag, men ut ifra alder kan skader plutselig oppstå på eldre anlegg.
Les hele tilstandsrapporten før det legges inn bud.
Boligplokk på 4 etasjer, med totalt 44 leiligheter.
Generelt oppført i kjente konstruksjoner og med en byggemetode som var vanlig når dette bygget ble oppført i 1977.
Bygningen har PVC vinduer med 2-lags glass. Bygningen har brann- og lydklassifisert entrédør. Bygningen har PVC balkongdør. Balkong med støpt gulv belagt med epoxymaling, og rekkverk i stål/glasskonstruksjon. Blokken er fundamentert med støpte fundamenter på antatt fjell og steinfylling. Ytterveggene er oppført av betong, bortsett fra endevegg mot balkong som er oppført av isolert bindingsverk.
Innvendig er det gulv av laminat. Veggene har malte plater. Innvendige tak har malte plater. Etasjeskiller er av betongdekke. Innvendig har boligen malte glatte dører.
Innvendige vannledninger er av kobber. Det er avløpsrør av plast. Badet har elektriske varmekabler. Det er plastsluk og smøremembran med ukjent utførelse. Mekanisk ventilasjon fra bad og stue/kjøkken. Tilluft gjennom lufteventiler i vegg og spalte i vindu. Det er felles oppvarming av varmtvann i borettslaget. Elektrisk anlegg med 32 AHS og diverse kurser med automatsikringer. Det er kjøkkenventilator med kullfilter.
Les hele taksten for detaljer.
Denne tomten er festet.
5514,00 kvm.
Det er felles tomt for hele borettslaget. Tomten er pent opparbeidet med gressplen, prydbusker og trær, og det er satt opp felles sittegrupper for beboerne utenfor blokken. Deler av tomten består av skogsvegetasjon og fjell i dagen. Det er asfalterte trafikk- og gangarealer, samt biloppstillingsplasser.
Tomten er festet fra Sarsborg kommune, og festeavgift på kr. 3.509,- er inkl i fellesutgifter.
Les festekontrakt.
Festenummer:0
Bortfester: Sarpsborg Kommune,
Festeavgift pr. år: 0
Festeavgift endret dato:
Festekontraktsdato: 11.09.1984
Festekontrakt start dato: 11.09.1984
Festekontrakt utløpsdato:
Transportgebyr:
Kreves samtykke til overdragelse: NEI.
Ferdigattest er gitt 22.08.1977.
Ferdigattest er gitt - boligblokk - fasadeendringer - gnr 1 bnr 4218 - Per Gyntveien 34 - Per Gyntveien 34 Borettslag, 07.08.2023.
Boligen er oppvarmet med elektriske panelovner. Varmekabler på badet.
Varmtvann er inkludert i felleskostnader.
Energikarakter: E - Oransje
Energiforbruket er opplyst av selger og vil variere fra husstand til husstand.
Prisantydning kr 1 550 000,-
Andel fellesgjeld kr 237 925,-
I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:
500,00,- (Tingl.gebyr BRL-skjøte)
500,00,- (Tingl.gebyr pantedokument BRL)
9 950,00,- (Boligkjøperpakken Gjensidige)
_______________________________________________________
Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld kr 1 798 875,-
Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Av denne summen utgjør kr. 237 925,- andel fellesgjeld som vil følge andelen, men som ikke skal innbetales med oppgjøret. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.
Kr. 4 957,- pr. mnd.
Fellesutgifter fordeles på følgende poster:
Varmt vann, TV/bredbånd, kom avg/eiendomsskatt, renhold, felles strøm, forsikringer, festeavgift, forretningsførsel mm.
Fellesutgifter fastsettes av styret, normalt for ett år i gangen. Ved behov kan styret øke fellesutgiftene. Opplysninger om fellesutgifter er gitt av forretningsfører ved utarbeidelse av denne salgsoppgaven, fellesutgiftene kan derfor være endret uten at eiendomsmegler har fått melding om dette.
Andel fellesgjeld er kr. 237 925,- pr. 21.04.2026.
Selskapets totale gjeld er kr.
12 336 928,- pr. 21.04.2026.
Andel fellesformue utgjør kr. 25 916,- pr. 21.04.2026.
Spesifikasjon av lån: Lånenummer: 16365715509, DNB Bank ASA Annuitetslån, 4 terminer per år. Rentesats per 21.04.2026: 5.05% pa. Antall terminer til innfrielse: 85 Saldo per 21.04.2026: 12 336 929 Andel av saldo: 235 672 Første termin/første avdrag: 30.09.2022 ( siste termin 30.06.2047
Kommunen har innført eiendomsskatt. Denne baseres denne på markedsverdien minus bunnfradrag multiplisert med den promillesats som til enhver tid gjelder for den enkelte kommune (p.t 2-7 promille). Spørsmål om eiendomsskatt rettes til kommunen.
Iht. opplysninger gitt av forretningsfører, tilbyr ikke borettslaget individuell nedbetaling av andel fellesgjeld (IN-ordning).
Primær formuesverdi kr. 371 271,00.
Sekundær formuesverdi kr. 1 485 083,00.
Gjeldende for ligningsåret 2024.
Oppgitt formuesverdi er basert på siste tilgjengelige fastsatte formuesverdi fra Skatteetaten. Årstall angir hvilket ligningsår verdien er knyttet til, og endelig formuesverdi kan avvike. Formuesverdien avhenger blant annet av om boligen benyttes som primær- eller sekundærbolig. Primærbolig verdsettes normalt til en lavere andel av beregnet markedsverdi (om lag 25 %). For primærbolig kan verdsettelsen variere avhengig av boligens verdi og gjeldende regelverk. Sekundærbolig verdsettes til en høyere andel (inntil 100 %). Det er vedtatt endringer i beregningsmodellen for formuesverdi fra skatteåret 2026, og endelig formuesverdi kan bli høyere enn oppgitt.
PER GYNTV 34 BORETTSLAG, Orgnr: 950 137 258
Forretningsfører: Sobbl Boliger AS.
Det er vedtektsbestemt 20 dagers forkjøpsrett. Overtagelse kan ikke skje før forkjøpsrett er avklart.
I praksis tar dette rundt 14 dager.
Eiendommen er forsikret i med polisenr. .
Årsregnskapet ligger vedlagt.
Bare fysiske personer (enkeltpersoner) kan være andelseiere i borettslaget. Ingen fysiske personer kan eie mer enn en andel.
- En andelseier har rett til å overdra sin andel, men erververen må godkjennes av borettslaget for at ervervet skal bli gyldig overfor borettslaget.
- Bare personer som bor eller skal bo i boligen kan bli sameier i andel.
- Andelseieren kan ikke benytte boligen til annet enn boligformål uten styrets samtykke.
- Andelseieren kan ikke uten samtykke fra styret overlate bruken av boligen til andre.
- Utleie må godkjennes av styret og gis kun på gitte vilkår iht. vedtektene.
Det vises for øvrig til bestemmelser i vedtekter og husordensregler som er vedlagt salgsoppgaven.
Om du vurderer å legge inn bud, så sett deg inn i vedtekter, husordensregler, regnskap, budsjett og årsberetning. Utleie skal godkjennes av styret.
Vedtekter og husordensregler følger som vedlegg til salgsoppgaven.
Det er tillatt med en hund pr. andelseier. Det skal søkes styret for godkjenning. Andelseier er pliktig til å påse at dyret ikke er til sjenanse for andre beboere
Kommuneplaner:
Besøk kommunens hjemmeside for mer informasjon.
Id 201701 Kommuneplanens arealdel 2024-2036. Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse 10.10.2024 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/3105/dokumenter/12972/201701%20Bestemmelser%2C%20datert%2009.10.2025.pdf
Reguleringsplaner
Besøk kommunens hjemmeside for mer informasjon. I
d 23015 Navn Kurland, nabolag F og I. Eldre reguleringsplan.Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse 26.02.1973 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/3105/dokumenter/1318/2315.pdf
Eiendommen ligger helt eller delvis innenfor et område med mulighet for marin leire, og grunnen kan derfor bestå av løsmasser, herunder kvikkleire. Kommunens aksomhetskart er imidlertid svært grovmasket.
Eiendommen ligger innenfor en reguleringsplan som er foreslått opphevet. Sarpsborg kommune har startet et arbeid med å oppheve eldre reguleringsplaner. Dette er planer som har gått ut på dato i form eller innhold, og som ikke lenger er anvendelige når du for eksempel skal søke om et byggearbeid på eiendommen og kommunen skal behandle byggesaker. Når planene er opphevet, vil det som hovedregel være kommuneplanens arealdel eller kommunedelplan sentrum som gjelder ved behandling av byggesaker
Eiendommen er tilknyttet offentlig vei, vann og avløp via private stikkledninger/anlegg.
Foruten om andel fellesgjeld, overdras andelen fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i sameiets eiendom som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr. Iht. burettslagslova § 5-20 har borettslaget legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav. Pantet er begrenset til 2G per bruksenhet.
For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenheten vises det til avgivereiendommen. Slike dokumenter er normalt ikke innhentet i forbindelse med salget.
Følgende tilbehør medfølger handelen utover standard.
Seng på soverommet følger med.
I salgsoppgaven finner du NEF sin standardliste «Oversikt over løsøre og tilbehør». Listen gjelder med mindre annet er særskilt oppgitt i salgsoppgaven. Dersom noe som står på listen ikke finnes på eiendommen, følger det heller ikke med. Med mindre annet er opplyst, medfølger integrerte hvitevarer på kjøkken. Alt løsøre og utstyr som medfølger overdras uten garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti. Kjøper må påregne at det kan være hull og merker etter innredning eller utstyr som ikke følger med.
Leiligeheten står klar for overtakelsen så raskt forkjøpsrett / styregodkjennelse er avklart.
Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til bygningssakkyndig, eiendomsmegler og opplysninger innhentet fra kommunen, evt. forretningsfører og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med sakkyndig, og til å lese gjennom fullstendig salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Det er ikke kontrollert om tomtegrensene stemmer med de grenser/gjerde som fysisk er satt. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til det opprinnelige byggemeldte/godkjente. Salgsoppgaven er lest og godkjent av selger.
Selger har tegnet Boligselgerforsikring levert av Gjensidige. Forsikringen dekker selgers ansvar etter avhendingsloven begrenset oppad til kr. 14 000 000,-. Egenerklæringsskjema er vedlagt salgsoppgaven og interessenter oppfordres til å gjennomgå dette før bud inngis.
Kjøper har anledning til å tegne Boligkjøperforsikring. Det er en rettshjelpsforsikring som gir trygghet og profesjonell juridisk hjelp dersom det oppdages uventede feil eller mangler ved boligen de neste fem årene.
Boligkjøperforsikring tegnes senest på kontraktsmøtet.
Vi oppfordrer alle til å lese Forbrukerinformasjon om budgivning før bud inngis. Alle bud og budforhøyelser skal inngis skriftlig til megler. I tillegg er megler pålagt å innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver før bud kan formidles til selger. Det informeres om at det ikke er angrerett ved kjøp av eiendom og ved aksept av bud er bindende avtale mellom selger og kjøper inngått. Budgivere som byr sammen er selv ansvarlige for interne avklaringer og samtykke knyttet til budgivningen.
Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter Bank-ID og vi oppfordrer derfor alle til å gi bud elektronisk ved å benytte GI BUD knappen på eiendommens hjemmeside. Eventuelle forhøyelser kan sendes ved å svare direkte på mottatt sms fra meglers system. Alle budforhøyelser skal bekreftes av megler.
For at budene skal kunne bli behandlet og videreformidlet skriftlig til alle involverte parter, må alle bud ha en tilstrekkelig lang akseptfrist, jf. Eiendomsmeglingsloven § 6-8 (3). Selger må også skriftlig akseptere budet før aksept kan formidles til budgiver. Akseptfrist på alle bud skal være minimum 30 minutter, og budforhøyelser må skje i god tid før fristens utløp. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler har ikke lov til å formidle hemmelige bud eller bud med forbehold som hindrer megler i å formidle budet til andre enn selger, jf eml 6-8 (3). Slike bud vil derfor ikke bli formidlet til selger.
Eiendomsmegler er iht eml § 6-8(6) pålagt å gjennomføre kontroll av budgivernes finansiering. Dersom det ikke er mulig for megler å gjennomføre dette før aksept av bud plikter megler å advare selger om risiko knyttet til dette.
Selger står fritt til å akseptere eller forkaste et hvert bud og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Selger kan ved vurdering av bud også legge vekt på øvrige vilkår og kjøpers status som forbruker eller næringsdrivende, dersom dette har betydning for handelen. Etter at eiendommen er solgt vil kjøper og selger få tilsendt budjournal. Øvrige budgivere kan få utlevert kopi av budjournalen i anonymisert form.
Det gjøres oppmerksom på at budgiver også vil være den som vil stå som kjøper av eiendommen. Dersom man etter at bud er akseptert ønsker å endre hvem som skal stå som eier, forutsetter dette at selger godkjenner en slik endring. Alle involverte parter skal signere kjøpekontrakt og er solidarisk ansvarlig for kjøpet frem til oppgjør er gjennomført. For seksjon/andel/akjse-bolig vil forretningsfører normalt kreve ekstra eierskiftegebyr dersom de har mottatt eierskiftemelding og det i ettertid skal legges til/endre kjøper. Eierskiftemelding sendes normalt fra megler til forretningsfører samme dag som budaksept.
Eiendomsmeglingsforetak plikter etter lov om hvitvasking å gjennomføre kontrollhandlinger knyttet til kjøper og selgers identitet og forhold knyttet til gjennomføringen av handelen. Dette omfatter også opplysninger om kundeforholdets formål og tilsikrede art. For kjøper må kontroll av legitimasjon skje senest ved inngåelse av kontrakt. Signering med bankID er regnet som gyldig legitimasjonskontroll. Ved oppdrag hvor juridiske personer (selskap) er part må eiendomsmegler også gjennomføre kontroll av hvilke fysiske personer som kontrollerer selskapet (reelle rettighetshavere). Dersom megler ikke klarer å gjennomføre pålagte kundetiltak må megler avvise kunden og oppdraget. Megler har også plikt å melde forhold som ikke er avklart og fremstår som mistenkelige til Økokrim. Megler kan også i enkelte tilfeller ha plikt til å stanse gjennomføringen av handelen.
Eiendomsmegler plikter å gjennomføre undersøkelser av kjøpers egenkapital og eventuelt andre forhold knyttet til kjøper. Den delen av kjøpesummen som er egenkapital skal innbetales fra kjøpers konto i norsk finansinstitusjon.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen og dette har virket inn på avtalen. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 2. pktm. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Eiendomsmegler sin standardkontrakt inneholder bl.a. bestemmelser om at dersom det foreligger vesentlig mislighold, har selger rett til å heve etter 30 dager fra avtalt betalingstid. Kjøper aksepterer dette som bindende for seg.
Det forutsettes at hjemmel til eiendommen overføres til kjøper. Dersom dette ikke er ønskelig må det tas forbehold i budet. Kjøper uten norsk fødselsnummer må påregne at D-nummer kan være nødvendig for tinglysing og gjennomføring av oppgjør. Dersom dette ikke foreligger i tide, kan overtakelse, tinglysing og utbetaling til selger bli forsinket. Kjøper bærer selv ansvar for nødvendig dokumentasjon og eventuelle merkostnader knyttet til dette.
Kun fysiske personer kan være kjøper/borettshavere. Ingen kan eie mer enn en andel. Borettslagets vedtekter kan forutsette at kjøper blir godkjent av styret som ny eier.
Borettslagsmodellen innebærer at borettslaget eier eiendommen, mens andelseierne eier andeler i borettslaget som gir andelseier borett til en bestemt bolig. Andelseierne har ikke personlig ansvar for selskapets fellesgjeld, men boligselskapets løpende utgifter må dekkes av andelshaverne. Manglende innbetaling av fellesutgiftene som følge av andre andelshaveres mislighold, eller der boligselskapet sitter på fraflyttede og usolgte andeler, må dekkes av de øvrige andelseierne.
Frivillig salg av fast eiendom reguleres av Lov om avhending av fast eiendom av 3. juli 1992 nr. 93.
Vedlagt i salgsoppgaven følger egenerklæring selger, tilstandsrapport, kommunale opplysninger (f. eks reguleringskart med bestemmelser), informasjon fra forretningsfører (gjelder kun sameie, borettslag og aksjelag), energiattest mm. Alle interessenter forutsettes å ha satt seg inn i salgsoppgave med vedlegg før bud inngis. Ta gjerne kontakt med megler dersom du ønsker utlevert dine egne kopier av dokumentene.
Det gjøres oppmerksom på at Holmskau & Partners sine standard kjøpekontrakter blir benyttet i handelen, dersom det ikke avtales noe annet før handel har kommet i stand.
Det gjøres oppmerksom på at foretaket behandler personopplysninger og all behandling skjer iht. personvernregelverket. Meglerforetaket behandler kun personopplysninger som er nødvendig for å gjennomføre oppdraget. Det gjøres oppmerksom på at vi deler dine personopplysninger med offentlige myndigheter i den utstrekning det er nødvendig og med virksomheter som tilbyr tjenester for gjennomføring av oppdraget. For mer informasjon se personvernerklæring på foretakets hjemmeside.
Eiendommens adresse er Per Gyntveien 34.
Matrikkel tilhørende eiendommen: gnr. 1, bnr. 4218, andelsnr. 44 i PER GYNTV 34 BORETTSLAG i Sarpsborg.
Andelsnummmer: 44.
Vårt oppdragsnummer er 194260032.
Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:
Provisjon 2,150 % av salgssummen inkl. mva (minimum 30 000 inkl. mva)
Tilrettelegging: 10 900,00
Visninger/overtagelse: 2 000,00
Oppgjørshonorar : 8 900,00
Betalingsutsettelse: 3 750,00
Elektroniske signeringer: 1 500,00
Markedspakke essensiell: 21 900,00
Opplysninger fra kommune - innhente og gjennomgå dokumenter: 3 500,00
Boligopplysninger forretningsfører: 5 950,00
Fotopakke - inne, ute, plantegninger, drone, reel-video: 7 500,00
Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Alle priser er inkl. mva.
Meglerforetaket mottar betaling for tilleggstjenester som tilbys i sammenheng med eiendomshandelen. Dette gjelder blant annet strømleverandører, boligkjøperprodukter, boligalarm o.l.). For ordens skyld gjøres det oppmerksom på at Hjem.no eies av eiendomsmeglingsforetakene og oppdragstaker kan ha en mindre aksjepost i eierselskapet Bomega AS.
Ansvarlig megler er Helge Børsand / +47 91 66 26 22 / helge@partners.no.
Oppdragstakers forretningsadresse er St. Marie gate 112, 1725 SARPSBORG. Org. nr. 930659096.